X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kariera śpiewacza Rozy Eskenazi

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 10:10
Bohaterką czwartkowych "Źródeł" była jedna z najważniejszych śpiewaczek rebetiko. Do dziś w Grecji toczy się spór, kto dzierży palmę pierwszeństwa w tym gatunku muzycznym.
Audio
  • Kariera śpiewacza Rozy Eskenazi (Dwójka/Źródła)
okładki płyt  Rozy Eskenazi.
okładki płyt Rozy Eskenazi.Foto: materiały promocyjne

Roza Eskenazi pochodziła z ubogiej rodziny Żydów sefardyjskich, którzy na początku XX wieku przenieśli się ze Stambułu do Salonik. Gdy zaczynała karierę, marzyła o profesji tancerki brzucha, traktując śpiewanie jako dodatek. Tureccy właściciele jednej z tawern w Komotini przypadkiem usłyszeli jak dziewczyna śpiewa. Byli oczarowani jej głosem i natychmiast przyszli do jej domu, by zaproponować występy w ich klubie. Matka jej nie zgodziła się na to, jednak ona postawiła na swoim. Uciekła z domu i zmieniła nazwisko i imię, na to, pod którym jest obecnie znana. Tak zadebiutowała Roza Eskenazi.

W 1932 roku, kiedy jej kariera rozkwitła, Eskenazi podpisała gwiazdorski kontrakt z Columbia Records. Zgodnie z warunkami umowy miała nagrywać przynajmniej 40 piosenek rocznie i otrzymywać 5% od każdej sprzedanej płyty. W tym czasie była jedyną grecką artystką, która miała umowę tantiemową z wytwórnią płytową.

Zaczęła występować poza granicami. - W kraju jej muzyka budziła coraz większe kontrowersje. Piosenka "Dlaczego palę kokainę” została ocenzurowana na skutek osobistej interwencji tureckiego dyktatora Joanisa Metaksasa - opowiadał w audycji prowadzący Adam Strug.

W latach 40. Grecja została zaatakowana przez Włochy i Niemcy, pomimo tego Roza dalej występowała i otworzyła własny klub. Jako żydówka zdobyła fałszywe świadectwo chrztu, romansowała również z niemieckim oficerem. W domu za to ukrywała członków ruchu oporu i nawet angielskich agentów. Ratowała Żydów, uratowała także swoją rodzinę przed wywozem do obozów śmierci.

Jak potoczyły się powojenne losy słynnej śpiewaczki rebetico? Zapraszamy do odsłuchania podcastu audycji.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadzili: Piotr Dorosz i Adam Strug

Data emisji: 12.12.2019 

Godzina emisji: 15.15


gs/materiały prasowe

Czytaj także

Kostas Mountakis, strażnik greckiej tradycji

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 12:00
W audycji przybliżaliśmy postać i twórczość Kostasa Mountakisa, greckiego muzyka i śpiewaka, popularyzatora tradycyjnej muzyki greckiej, szczególnie kreteńskiej. Mountakis jest bardzo zasłużony dla popularyzacji liry.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Genialna śpiewaczka kurpiowska - Waleria Żarnochowa

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 10:15
W "Źródłach" przedstawiliśmy sylwetkę wybitnej śpiewaczki kurpiowskiej Walerii Żarnochowej ze wsi Dąbrowy na Kurpiach Zielonych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ayoob Tarish Absi i dziedzictwo tradycyjnego pieśniarstwa jemeńskego

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 09:00
W audycji przedstawiliśmy sylwetkę i twórczość jemeńskiego śpiewaka pochodzącego z regionu Al-Aboos. Tarish skomponował utwór "Zjednoczona Republika", hymn narodowy Ludowo-Demokratycznej Republiki Jemenu i Republiki Jemenu po zjednoczeniu.
rozwiń zwiń