Warsztaty z ukraińskimi pieśniami miłosnymi i kozackimi

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 04:20
Naszym gościem była Eliza Paś - trenerka śpiewu z którą zaprosimy Państwa m.in. na Warsztat Ukraińskich Pieśni o Miłości.
Audio
  • Warsztat Ukraińskich Pieśni o Miłości (Dwójka/Źródła)
Eliza Paś w Źródłach.
Eliza Paś w "Źródłach".Foto: Grzegorz Śledź

Pieśni o tematyce miłosnej przepełnione są wieloraką symboliką, goszczą w nich często dramatyczne historie o rozłące, nieszczęśliwej miłości do swojego wybranka lub wybranki, tęsknocie. Pieśni kozackie są również wyjątkowe ze względu na swoją piękną melodykę, która dotyka najgłębiej ukrytych strun naszego serca.

- Miłość nie jest zawsze wesoła i to czuje się w ukraińskich pieśniach. Dużo jest na Ukrainie pieśni z dramatyczną miłością w tle. Nasza współczesna kultura przyzwyczaiła nas myśleć o miłości pozytywnie, serduszka, Walentynki… ale ciekawie jest zajrzeć do pieśni, które nie mają happy endu - tłumaczyła w "Źródłach" Eliza Paś. - Troszkę podróżuję z tymi pieśniami, minęło już dwanaście lat. Zaczęłam od słuchania zespołu Drewo i staram się na tym temacie skupić. Czuję, że jest to coś, co mnie najbardziej porusza. 

Podczas warsztatów będzie można zapoznać się z tradycyjnymi pieśniami o tematyce miłosnej, porozmawiać o zawartej w nich symbolice i historiach. Bogate archiwum pieśni tradycyjnych różnych regionów Ukrainy można znaleźć na stronie https://www.polyphonyproject.com/en.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Piotr Kędziorek

Gość: Eliza Paś (trenerka śpiewu)

Data emisji: 14.02.2020

Godzina emisji: 15.15

 

gs


gs/am

Czytaj także

Ojciec Marek Blaza o bożonarodzeniowych tradycjach wschodnich

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 09:20
W sobotnim “Poranku Dwójki”...trirytualizm, ekumenizm, katolickie Kościoły wschodnie tradycji bizantyjskiej, czyli m.in. Kościół Rumuński Zjednoczony z Rzymem oraz Ukraiński Kościół Greckokatolicki.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Demony Kociewia spisane przez etnografów

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 09:58
W sobotnim “Poranku Dwójki”..."Kociewskie demony ludowe”, czyli etnograficzna książka z antropomorficzno-postmodernistyczną refleksją. Znajduje się w niej wiele opowieści, które przetrwały w pamięci Kociewiaków do początku XX wieku i zostały spisane przez etnografów badających demonologię ludową tego regionu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wokół historii Polskiego Radia na Kresach

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 08:00
Z okazji 95-lecia Polskiego Radia w audycji "Z muzyką po Kresach" posłuchalismy materiałów z Radia Lwów i Radia Wilno pochodzących z archiwum Polskiego Radia.
rozwiń zwiń