Muzykanckie tradycje rodziny Trebuniów-Tutków

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 10:01
- W naszej rodzinie tradycje muzyczne sięgają w dziewiętnasty wiek - mówił w "Źródłach" znakomity prymista, Krzysztof Trebunia-Tutka.
Audio
  • Muzykanckie tradycje rodziny Trebuniów-Tutków (Dwójka/Źródła)
Krzysztof Trebunia-Tutka i  Jan Trebunia-Tutka na Festiwalu Zbliżenia Kultur 2016, Łochów.
Krzysztof Trebunia-Tutka i Jan Trebunia-Tutka na Festiwalu Zbliżenia Kultur 2016, Łochów.Foto: Grzegorz Śledź

W "Źródłach" wróciliśmy do muzykowania w rodzinie i przypomnieliśmy rozmowę z rodziną Krzysztofa Trebunia-Tutki. W nagraniu obok Krzysztofa brali udział także córka Ania, która gra na skrzypcach sekundujących i śpiewa oraz synowie: Marcin grający na basach i Jan, który sekundował i śpiewał. - Z moimi dziećmi występowałem do niedawna jako Małe Trebunie-Tutki, a dzisiaj to jest Kapela "Śleboda" Krzysztofa Trebunia-Tutki, bo tak zwyczajowo od prymisty nazywamy kapele góralskie - tłumaczył Krzysztof Trebunia-Tutka.

- Do niedawna myślałem, że muzykowanie w rodzinie Trebunów-Tutków sięga mojego dziadka, Jana Trebuni-Tutki, który ożenił się u Mroza,  słynnego dudziarza -  opowiadał w "Źródłach" Krzysztof Trebunia-Tutka. - Jan grał ze swoimi trzema braćmi: Stanisławem, świetnym prymistą z Suchego, Andrzejem i Władysławem. To są stryjowie mojego taty. Synowie Jana to: Stanisław, Henryk, Andrzej i najmłodszy mój tata - snuł opowieść prymista. - Kiedy przeglądałem notatki mojego dziadka okazało się, że w latach 60. postanowił napisać o tym, co było wcześniej. Dziadka straciłem, gdy miałem siedem lat i nie pytałem go, jak wyglądały dawne tradycje muzyczne. On jednak chciał to zachować dla kolejnych pokoleń i napisał notkę o tym, że grywał wcześniej jego ojciec i jego dziadek ze stryjami. Dzięki temu wiem już, że w naszej rodzinie tradycje muzyczne sięgają korzeniami w dziewiętnasty wiek - tłumaczył Krzysztof Trebunia-Tutka.

Jasiek Trebunia-Tutka rozpoczął swoją przygodę z grą na skrzypcach już w wieku czterech lat - Początkowo była to zabawa, a później z wiekiem tata coraz więcej mi pokazywał, przekazywał i nauczał. Pokazywał jak poprawnie grać, z czego czerpać wzory i przekazywał mi główną melodię góralską - mówił najmłodszy z Trebuniów-Tutków, Jan.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Maria Baliszewska

Gość:  Krzysztof Trebunia-Tutka i dzieci Ania, Marcin i Jan Trebunia Tutka.

Data emisji: 14.04.2020

Godzina emisji: 15.15


gs

Zobacz więcej na temat: folklor folk Maria Baliszewska
Czytaj także

Jerzy Bartmiński: folklor to nie tylko muzyka - to wiedza

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 12:00
W "Źródłach" pojawiły się fragmenty rozmów na temat znaczenia dla kultury polskiej zbiorów Oskara Kolberga, współczesnego folkloru, folklorystyki oraz legend o świętych. Posłuchaliśmy również pochwały, w formie laudacji, wielkiej pracy profesora Bartmińskiego wygłoszonej przez prof. Jana Adamowskiego z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ród Gąsieniców-Giewontów na Podhalu

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 08:00
Głównym tematem magazynu "Źródła" był podhalański ród Gąsieniców-Giewontów - porozmawialiśmy z Agnieszką Gąsienicą-Giewont o historii rodziny i jej najważniejszych przedstawicielach muzycznych.
rozwiń zwiń