Muzycy w kwarantannie. Akcja #folkwdomu trwa

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 08:00
W czwartkowych "Źródłach" przeprowadziliśmy rozmowy z kolejnymi artystami zajmującymi się muzyką tradycyjną i folkową: Olgą Kozieł, Wojciechem Lubertowiczem, Kapelą Maliszów i zespołem Kust, którzy opowiedzieli nam jak pandemia zmieniła ich plany i jak obecnie przeżywają okres izolacji.
Audio
Instrumenty muzyczne. Zdjęcie ilustracyjne.
Instrumenty muzyczne. Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock

Czas społecznej izolacji  to czas kiedy kwitną więzi rodzinne. Tak jest w przypadku rodzinnej Kapeli  Maliszów z Męciny Małej. Nie ustają prace warsztatu lutniczego Jana Malisza w którym powstają liry korbowe, nyckelharpy i wiele innych znakomitej klasy instrumentów.- Jeśli chodzi o nasze domowe życie, to jesteśmy bardziej rodziną. Całymi dniami wszyscy jesteśmy razem. Intensywnie zająłem się działalnością pracowni instrumentów. Obecnie pracuję nad nyckelharpą, już ją kończę i zaczynam robić sukę biłgorajską. Kilka osób zrezygnowało z zamówień, niektórzy potracili dochody, zwłaszcza muzycy, a oni właśnie są moimi klientami - tłumaczył Jan Malisz.

Tadeusz Skowroński, Joanna Gancarczyk, Rafał Kołacki, Mikołaj Zieliński, Joanna Skowrońska, Marta Derejczyk, czyli zespół Kust właśnie nagrywa swoją nową, debiutancką płytę. Swój medytacyjny dron-folk osadzają w przestrzeniach muzyki industrialnej. 

- Nasz skład to eksperyment, ale już na pierwszej próbie chłopaki zagrali tak, jakby zawsze grali razem - powiedziała Joanna Skowrońska - Nasz materiał spodobał się wydawnictwu Requiem Records i właśnie wtedy na scenę wkroczył koronawirus, który skutecznie przeniósł całą naszą pracę nad miksem do sfery wirtualnej.

Zespół nie mógł pojechać do studia i spotkać się z realizatorem. - Porozumiewaliśmy się za pomocą mediów społecznościowych. Każdy z nas etapowo odsłuchiwał rezultatów nagrań. Myślę, że straciliśmy dzięki temu trochę na spontaniczności, ale organizacja pracy rodem z korporacji pracującej zdalnie okazała się satysfakcjonująca - dodał Tadeusz Skowroński z kapeli Kust.

W audycji wypowiedziała się również Olga Kozieł, barabanistka i wokalistka zespołu Lumpeks, oraz Wojciech Lubertowicz który specjalizuje się w grze na orientalnych instrumentach perkusyjnych, takich jak darabuka, daf, bendir i współpracuje z zespołami muzyki dawnej i etnicznej; Sabionetta, MOSAIC, Lechistan. Występował także z zespołami Alamut, Gadająca Tykwa, Dekameron, Ars Nova.

Z artystami rozmawiał Tadeusz Dobrowolski.

WSZYSTKIE WYWIADY DOSTĘPNE SĄ W BOKSIE #FOLKWODOMU

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 7.05.2020

Godzina emisji: 15.15

 

gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak