Artyści w kwarantannie - akcja #folkwdomu

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 17:00
Akcja #folkwdomu trwa. W czwartkowych "Źródłach" porozmawialiśmy z artystami zajmującymi się muzyką ludową i folkową: Marzanną Popławską i Dawidem Martinem z Warszawskiej Orkiestry Gamelanowej, Ulyaną Hedzik, Karoliną Matuszkiewicz oraz Marią Natanson, którzy opowiedzieli w audycji, jak przechodzą ten trudny dla wszystkich okres.
Audio
  • Artyści w kwarantannie - akcja #folkwdomu (Dwójka/Źródła)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

W kolejnym tygodniu pandemii Radiowe Centrum Kultury Ludowej prowadzi akcję #folkwdomu w ramach której w audycjach na antenach Polskiego Radia rozmawialiśmy z artystami, którzy opowiadają o swoich inspiracjach, sposobach pracy, przeżyciach, emocjach i problemach towarzyszących izolacji i brakiem koncertów. Akcja ma na celu uświadomienie z jakimi problemami mierzą się artyści i jakie wyzwania czekają ich w przyszłości. W audycji zaprezentowaliśmy wywiady i nagrania, które siłą rzeczy powstają w domu.
Marzanna Popławska z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej i Dawid Martin z Instytutu Muzykologii UW grają razem w Warszawskiej Orkiestrze Gamelanowej. To jedna z nielicznych grup zajmująca się tradycyjną muzyką Indonezji. - W lutym akurat byłem w Indonezji - wspominał kierownik artystyczny grupy, Dawid Martin. – W drodze powrotnej do Polski dowiedziałem się, że granice w naszym kraju mają zostać zamknięte. Żonie i córce nie udało się wrócić i cały czas czekam na ich powrót.

Gamelan to cała orkiestra instrumentów z Jawy. To głównie metalofony, metalofony sztabkowe i  gongi  - na których nie gra się solo, to działalność zespołowa. Mogą być duże, kilkudziesięcioosobowe i kameralne złożone z dwóch trzech instrumentalistów, plus śpiewak. - Każda grupa instrumentów posiada własną funkcję; strukturalną, melodyczną i ornamentacyjną. Są też instrumenty tzw. szkieletu, które wykonują podstawową linię melodyczną - tłumaczyła Marzanna Popławska. - W profesjonalnym zespole gamelanu nie ma osoby dyrygującej. W czasie izolacji, kiedy zostajemy sami, jesteśmy tego wszystkiego pozbawieni - dodała.

Maria Natanson nie narzeka - Wydaje mi się że jesteśmy w bardzo uprzywilejowanej sytuacji, właśnie ze względu na miejsce zamieszkania. Nie wyobrażam sobie jak żyją obecnie ludzie w wielkim mieście w małym mieszkaniu z którego nie może wychodzić - opowiadała, dołączając do akcji #folkwdomu, Masza Natanson - Mamy wokół siebie ponad cztery hektary własnej ziemi, z każdej strony domu rosną ogromne lasy, podwórko i gospodarstwo w którym możemy się swobodnie poruszać. Dzięki temu nie odczuwam za bardzo izolacji i nie czuję się zamknięta. Wykorzystuję ten czas na pracę w domu i ogrodzie, pracy jest dużo. Cała nasza trzyosobowa rodzina nie przeżywa problemów związanych z zamknięciem. Jeśli chodzi o pracę to masa projektów i koncertów się nie odbyło.

Spotkaliśmy się również z Karoliną Matuszkiewicz. Dla tej skrzypaczki i wokalistki grającej na fidelach kolanowych czas izolacji to dobra okazja do poszerzenia warsztatu artystyczno-technicznego. Gra w projektach Marii Pomianowskiej, Karoliny Cichej, gościnnie grywała z Kapelą ze Wsi Warszawa. Czas kwarantanny jest dość spokojny jeśli chodzi o życie artystyczne, które wcześniej było bardzo intensywne dla artystki. - W takim momencie można bardziej skupić na sobie. Wcześniej brakowało mi czasu na ćwiczenia na instrumentach, a w tym momencie mam tego czasu dużo więcej. Zostałam w Warszawie, żeby nie narażać mojej rodziny z Kotliny Kłodzkiej, skąd pochodzę. Ale ten czas był owocny w zupełnie innym kierunku, gdyż przytrafiła mi się miłość - wyznała w „Źródłach” Karolina Matuszkiewicz. - Spotkałam swoją drugą połówkę!

Bohaterką akcji #folkwdomu była również pochodząca z polsko- ukraińsko-białoruskiej rodziny Ulyana Hedzik, wokalostka jazzowa, skrzypaczka i dyrygentka, która w 2018 roku wystąpiła na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja” wraz ze swoim zespołem Ulyanica. Artystka opowiadała o nagranym w izolacji utworze, o swojej wyimaginowanej koleżance oraz o pokrzyżowanych przez pandemię planach.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 21.05.2020

Godzina emisji: 15.15

gs


Czytaj także

Dzięki nim polska muzyka nie cichnie. Artyści mówią, co przyniosła im pandemia

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 16:00
Bez muzyki trudno byłoby przetrwać trudny czas izolacji. A muzyka to artyści, którzy ją tworzą. Trwa akcja #folkwdomu, w której oddajemy głos w naszych audycjach polskim artystom. W "Źródłach" spotkaliśmy się z Marią Pomianowską, Raphaelem Rogińskim, Karoliną Cichą oraz Joanną i Janem Słowińskimi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna i Jan Słowińscy: jest pod górę, ale nie zwalniamy tempa

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 16:00
Obostrzenia, zakazy, niepewność jutra - dotknęły nas wszystkich, ale artystów i muzyków w sposób szczególny. Aby naświetlić, z czym dokładnie się borykają, oddaliśmy im głos w naszych audycjach. Mimo trudnej sytuacji wykorzystują ten czas, aby tworzyć, a za pośrednictwem anteny mogą także swoją twórczością podzielić się ze słuchaczami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ania Broda: boję się myśleć o przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 14:00
- Mam momenty euforii, ale i smutku. Jestem rozbita, wyobrażenie sobie, że będziemy tak funkcjonować przez półtora roku, jest bardzo trudne - mówiła na antenie instrumentalistka. 
rozwiń zwiń