Urzecze urzeka, Powiśle jednoczy. O nieoczywistych współpracach muzyków z muzykantami

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 16:54
W dzisiejszych „Źródłach” spotkaliśmy się ze Zdzisławem Kwapińskim, jednym z najbardziej wszechstronnych i otwartych na świat muzyków ludowych. Nagrał dwie płyty z warszawskimi zespołami: Kapelą ze Wsi Warszawa oraz Warszawskim Combo Tanecznym. Współpraca nie zakończyła się jednak na płytach - w tym tygodniu dwie kapele: Kwapińskiego i ze Wsi Warszawa zagrają mini trasę koncertową poświęconą Urzeczu i filmowi dokumentalnemu o tym regionie. O pracy nad muzyką do filmu opowie członkini KzWW - Magdalena Sobczak-Kotnarowska.   
Audio
  • Urzecze urzeka, Powiśle jednoczy. O nieoczywistych współpracach muzyków z muzykantami (Dwójka/Źródła)
Zdzisław Kwapiński z synem Michałem.
Zdzisław Kwapiński z synem Michałem.Foto: Z archiwum Zdzisława Kwapińskiego

Zdzisław Kwapiński z okolic Lipska nad Wisłą, multiinstrumentalista. Na scenie czuje się jak ryba w wodzie zarówno jako solista, jak i grając ze swoją kapelą. W tym roku w Kazimierzu występował solo, na skrzypcach. Grał m.in. oberek po Franciszku Lewikowskim, znakomitym muzykancie, głowa muzycznej rodziny Lewikowskich ze Strychowic, koło Zwolenia. Ma głowę pełną melodii z okolic Powiśla i nietypowych pomysłów na adaptację nieludowego repertuaru.

- Jako kapela repertuar mamy różnisty. Zagramy sobie i muzykę filmową, próbujemy wprowadzić operetkową. W kapeli są wspaniali ludzie. Z nimi nietrudno robić muzykę na poziomie! – mówił z dumą o kapeli Zdzisława Kwapińskiego jej lider.

 

Dwa światy muzyki

Zespół Kwapińskiego dwa lata temu nagrał płytę z Kapelą ze Wsi Warszawa. Do połączenia światów folkloru i folku doprowadziła wspólna znajoma – Urszula Adamiec. Kwapiński był zachwycony współpracą z profesjonalnymi muzykami i możliwością koncertowania z nimi.

Ponadto Kapela Zdzisława Kwapińskiego może pochwalić się współpracą z Warszawskim Combo Tanecznym Jana Młynarskiego. Tu znów łączą się światy: muzyka wiejska i miejska. A tłumne i ochocze przywitanie tych dwóch zespołów przez publiczność świadczy o tym, że jest to połączenie udane.

Znany ze swojej otwartości na niecodzienną współpracę, Zdzisław Kwapiński stał się łącznikiem pomiędzy światami muzyków i muzykantów. Czy jest ktoś jeszcze, z kim chciałby zagrać? Gdyby to jeszcze było możliwe, na pewno ze Zbigniewem Wodeckim. A poza tym? Muzykant czeka, co przyniesie los. Jak zwykle, nie zamyka się na nowe kooperacje.

 

Jeszcze do nie niedawna drugą wielką pasją bohatera dzisiejszej audycji było motolotniarstwo. Niestety, od feralnego wypadku rok temu Kwapiński zrezygnował z tej formy bujania w obłokach.

- Cieszę się, że jak byliśmy pod niebiosami z Kapelą ze Wsi Warszawa, tak samo jesteśmy pod niebiosami z Warszawskim Combo Tanecznym - mówi muzykant, znajdując niebo na ziemi.

Urzecze urzeka

Współpraca z Kapelą ze Wsi Warszawa nie skończyła się dla Kwapińskiego i jego grupy. Te dwa zespoły są w trakcie mini trasy koncertowej pt. „Urzecze”, poświęconej etnograficznej podróży wzdłuż środkowej Wisły. O regionie Urzecza powstał niedawno film dokumentalny ze ścieżką dźwiękową stworzoną właśnie przez Kapelę ze Wsi Warszawa. Koncerty i pokazy filmu odbędą się w Domach Kultury na terenie Mazowsza: we czwartek w Kozienickim, w piątek – w Nowym Dworze Mazowieckim.

Magdalena Sobczak-Kotnarowska z Kapeli ze Wsi Warszawa opowiadała o pracy nad muzyką do filmu. W tomie „Ludu” Kolberga poświęconym Mazowszu, zespół znalazł ledwie garstkę melodii, na których mógł wzorować swoje utwory. W sukurs przyszedł Maurycy Stanaszek opowiadający o wpływach muzycznych, jakie wraz z flisakami przypływały na Urzecze od gór poprzez kielecczyznę aż po Bałtyk. Bazując na tej wiedzy i wspanialej wyobraźni muzycznej, Kapela stworzyła swój obraz Urzecza.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Goście: Zdzisław Kwapiński (multiinstrumentalista z Powiśla), Magdalena Sobczak-Kotnarowska (Kapela ze Wsi Warszawa)

Data emisji: 28.10.2020

Godzina emisji: 15.15

mg

Czytaj także

Skrzypek samouk gra z Kapelą ze Wsi Warszawa

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2018 06:00
Na najnowszej płycie Kapeli ze Wsi Warszawa "Re:akcja mazowiecka" zagrał Zdzisław Kwapiński, ludowy muzyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zaginione Urzecze" - nowy film z muzyką Kapeli ze Wsi Warszawa

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 11:20
W "Źródłach" porozmawialiśmy o filmie dokumentalnym mówiącym o historii i tradycjach zapomnianego nadwiślańskiego regionu Urzecze, do którego muzykę stworzyli członkowie kapeli.
rozwiń zwiń