Jesienne Mazurki za pasem!

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 16:00
Już w najbliższy weekend, na ekranach komputerów każdego zainteresowanego, odbędzie się jesienna edycja festiwalu Wszystkie Mazurki Świata! Tym razem festiwal kręci się "Wokół Rawy". Organizatorzy zadbali o moc atrakcji, którymi z łatwością będziemy mogli cieszyć się w domowych pieleszach. Jakie? Między innymi warsztaty muzyczne bazujące na dziedzictwie mikroregionu Mazowsza Rawskiego. Opowiedzieli o nich Ewa Grochowska i Maciej Filipczuk! 
Audio
  • Jesienne Mazurki za pasem! O warsztatach muzycznych z Mazowsza Rawskiego opowiadają Ewa Grochowska i Maciej Filipczuk (Dwójka/Źródła)
Plakat jesiennej odsłony festiwalu Wszystkie Mazurki Świata 2020
Plakat jesiennej odsłony festiwalu Wszystkie Mazurki Świata 2020Foto: Joanna Jarco

Ludzie z Gliny

Zarówno skrzypkowi Maciejowi Filipczukowi, jak i Ewie Grochowskiej (skrzypaczce i śpiewaczce) bliska jest wieś Glina, położona na Mazowszu Rawskim. To stamtąd pochodzą mistrzowie muzyków – skrzypek Kazimierz Meto i śpiewaczki ludowe: Helena Szczur, Anna Meto, Józefa i Rozalia Sobolewskie, Anna Koprek – będący źródłem inspiracji muzycznych.

- Spotkania z Kazimierzem Metą to była prawdziwa relacja Mistrz-Uczeń. Dzięki temu doświadczyłem, jak wyglądał niegdyś etos muzykancki. Wracam do tego co jakiś czas, a ta muzyka wciąż ma dla mnie tajemnice! Można to zgłębiać i zgłębiać. Tu sztuką jest nie melodia, ale granie brzmieniem. Niekiedy melodia wręcz gubi się w potężnym graniu na burdonowych strunach. To istna ściana dźwięku! – tłumaczył swoją fascynację grą Mety Maciej Filipczuk.

Swoje Mazurkowe warsztaty Maciej Filipczuk kieruje przede wszystkim do osób już grających, jednak ich otwarta forma online dopuszcza do udziału każdego chętnego. Co więcej, do warsztatów będzie można wrócić, ponieważ nie zostaną zdjęte z platform. Start warsztatów opartych o melodie Kazimierza Mety o 12.00, w sobotę 28.11.

Od lewej: Józefa Sobolewska, Helena Szczur, Ewa Grochowska, Glina 2005 Od lewej: Józefa Sobolewska, Helena Szczur, Ewa Grochowska, Glina 2005, fot. Agnieszka Jackowiak

- Glina to wieś to bardzo szczególne miejsce na mojej mapie muzycznej, ale i osobistej. Po studiach szukałam przestrzeni do nauki polskie muzyki tradycyjnej. Jeździłam do Jana Gacy, ale razem z przyjaciółmi zgłębialiśmy „zasoby muzyczne” także bliższej i dalszej okolicy. Pewnego dnia Maciej Filipczuk trafił do Gliny. Okazało się, że to miejsce przygarniające każdego, kto chciałby się z nim i jego mieszkańcami zapoznać – mówiła Ewa Grochowska.

Dla Grochowskiej najważniejszą częścią muzycznego krajobrazu Gliny stał się właśnie śpiew, a właściwie – wykonujące go panie. Szybko zdobyły serce śpiewaczki, a przyjaźń połączyła nie tylko Mistrzynie i Uczennicę, ale całe rodziny. Do tej pory Ewa Grochowska wraca w te strony, do młodszych pokoleń rodzin śpiewackich. Wspominając swoje nauczycielki, Grochowska przytacza osobiste drobne obrazy codzienności, jak np. panią Anię Meto, której ręce zawsze były w ruchu. Zawsze coś trzymała, coś robiła, zawsze była w dobrym nastroju. Z kolei Józefę Sobolewską odwiedziła kiedyś Grochowska z koleżanką i jej kilkumiesięczną córeczką – Gabrysią. Ta sama Gabrysia zaśpiewa ze swoją mamą i Ewą Grochowską pieśni pani Józefy w ramach festiwalu – koncert Wokół Rawy odbędzie się w sobotę, o 19.00. Z kolei na swoje warsztaty śpiewacze Ewa Grochowska zaprasza o godzinie 10.00, również 28.11.

Jak piszą organizatorzy festiwalu: „Wydarzenie będzie miało charakter wyłącznie online. Będzie otwarte, nie ograniczamy liczby uczestników, nie obowiązują zapisy. Zachęcamy do oglądania transmisji i relacji video przygotowywanych przez naszego partnera technologicznego – Bemowskie Centum Kultury. Będą one dostępne na fanpage’u i kanale YouTube festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, na Facebooku i YouTube Bemowskiego Centrum Kultury oraz na stronach www.festivalmazurki.pl i www.bemowskie.pl

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Goście: Ewa Grochowska, Maciej Filipczuk (muzycy)

Data emisji: 25.11.2020

Godzina emisji: 15.15

mg