Nowości w muzyce świata

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 16:00
Tydzień zaczęliśmy pod znakiem world music! W poniedziałkowych „Źródłach” Kuba Borysiak zaprezentował nowości płytowe i single z USA, Kongo i Brazylii, Kolumbii.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/GNT STUDIO

Słuchaliśmy nowego singla Sary jarosz – „Up In The Clouds”. Piosenkarka stworzyła ten utwór na zamówienie amerykańskiego radia NPR, które namawia artystów do dzielenia się muzyką mówiącą o czasach pandemii cov-19. Jarosz wydała w czerwcu pierwszy od czterech lat album „World on the Ground”, obecnie nominowany do Grammy, jednak cov-19 nie pozwolił na promocję płyty.

„Blues in Mono” to płyta uznanego bluesmana z Kalifornii – Seasick Steve’a, który stworzył tradycyjny album nawiązujący do przedwojennego „country bluesa”, nagrywając wszystkie numery na mikrofon monofoniczny z 1940 roku. Seasick Steve wybrał życie wakabundy i muzyka sesyjnego. Grywał m.in. z Janis Joplin. W latach 90. można było go usłyszeć w norweskim metrze. Doceniony został w roku 2005, dzięki płycie „Doghouse music”. Tym razem Seasick Steve wraca do korzeniu muzyki amerykańskiej.

Gorąca EP-ka Jupiter & Okwess pt. „Bolingo” to muzyka nie tylko z Kongo. Na płycie znajdziemy także energetyczne połączenie twórczości muzyków z Kinszasy i brazylijskiego gitarzysty – Rogê – który znany jest z duetu z Seu Jorgem.

Przenieśliśmy się także do Kolumbii. „La Locura de Machuca”, nowość z Analog Africa, to nagrania z Barranquilli. Rafael Machuca, będąc jeszcze wziętym prawnikiem, postanowił zmienić swój zawód i poświęcić się produkcji muzycznej. To dzięki niemu możemy słuchać teraz nagrań z lat 1975-1980.

***

Tytuł audycji: "Źródła"

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 14.12.2020

Godzina emisji: 15.15

mg