Źródła muzycznie - Joy!Guru, improwizacja Wschodu z Zachodem

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 16:00
Niemal dokładnie w rok po wprowadzeniu w Polsce pierwszego lockdownu i ogłoszenia stanu pandemii przez WHO, przypominamy koncert, który - prawdopodobnie - był pierwszym pandemicznym koncertem on-line w Polsce. 13 marca 2020 w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej muzycy z Joy!Guru zagrali specjalną sesję nagraniową, którą streamowaliśmy dla Słuchaczy Polskiego Radia.
JoyGuru w specjalnej sesji nagraniowej LIVE w studiu A. Osieckiej.
Joy!Guru w specjalnej sesji nagraniowej LIVE w studiu A. Osieckiej.Foto: Grzegorz Śledź

Joy!Guru – laureaci drugiej nagrody w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2018, w marcu 2020 byli zmuszeni przerwać trasę koncertową po Europie, ale w radiowym studiu zagrali sesję, którą można było śledzić on-line. Koncert Joy!Guru to opowieść o spotkaniu dwóch tradycji muzycznych Wschodu i Zachodu, opowiedziana językiem transowego bluesa, modal jazzu, hindustańskiej ragi oraz wielkiej miłości Debashisha – muzyki hawajskiej.

Joy!Guru w specjalnej sesji nagraniowej LIVE w studiu A. Osieckiej. Joy!Guru w specjalnej sesji nagraniowej LIVE w studiu A. Osieckiej.

Pandit Debashish Bhattacharya, pionier indyjskiej gitary sidle, dwukrotnie nominowany do nagrody Grammy. Uczeń Ali Akbar Khana, Pandit Ajoy Chakrabarty oraz Brij Bhushan Kabra, z którym żył i trenował przez 10 lat. Zafascynowany hawajską gitarą lap steel, stworzył własną wersję tego instrumentu, brzmieniowo nawiązującą do tradycyjnych instrumentów Indii – sarodu i sitaru. W swojej ponad pięćdziesięcioletniej karierze współpracował z wieloma wielkimi artystami m.in. Johnem McLaughlinem, Ustad Zakirem Hussainem, Ustad Srinivasem, Bobem Brozmanem.

Wojtek Traczyk – polski kontrabasista, kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Jazzman poszukujący indywidualnego języka muzycznego. Współpracuje z wieloma artystami z kręgu muzyki niezależnej: Gabą Kulką, Marcinem Maseckim, Wacławem Zimplem. Jego solowe projekty na kontrabas preparowany zmierzają w stronę improwizacji i muzyki współczesnej.

Hubert Zemler – perkusista, kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Występował w orkiestrach symfonicznych (Opera Narodowa, Sinfonia Varsovia), a także współpracował z uznanymi jazzmanami (m.in. Zbigniewem Namysłowskim, Wojciechem Staroniewiczem) oraz współtworzył wiele ważnych inicjatyw na polskiej scenie muzyki niezależnej. Jest również interpretatorem muzyki współczesnej oraz autorem entuzjastycznie przyjętych przez krytykę koncertów na perkusję solo. źródło: Radiowe Centrum Kultury Ludowej

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Data emisji: 15.03

Godzina emisji: 15.15

mat. pras.

Czytaj także

Joy!Guru - melanż transu, jazzu i Indii w specjalnej

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2020 18:00
Joy!Guru - laureaci drugiej nagrody w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2018, przerywają trasę koncertową po Europie, ale w radiowym studiu zagrali specjalną sesję do oglądania na żywo online!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debashish Bhattacharya: jestem niewolnikiem muzyki

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 15:59
- Trzy lata temu poznałem Karola Czajkowskiego i tych dwóch wspaniałych, profesjonalnych muzyków, Huberta i Wojtka, a do dyspozycji miałem kilka swoich kompozycji i nieprzebrane muzeum muzycznych i rytmicznych doświadczeń z całego mojego życia. Tym chciałem się podzielić. Weszliśmy do studia i nagraliśmy "Joy!Guru" - mówił indyjski wirtuoz o początki jego polskiego projektu.
rozwiń zwiń