Źródła muzycznie - Saz'iso, gdzie polifonia łączy się z muzyką miejską

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 16:05
Odliczamy dni do startu tegorocznego festiwalu folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”! Oczekiwanie osłodzi nam dziś Saz’iso - wyjątkowy projekt, łączący tradycyjną albańską polifonię iso z wywodzącą się z niej instrumentalną, miejską muzyką saze. Posłuchamy koncertu, który odbył się w ramach „Nowej Tradycji” w 2019 roku. 
Audio
 • Źródła muzycznie - Saz'iso, gdzie polifonia łączy się z muzyką miejską (Dwójka/Źródła)
Okładka płyty Saziso At Least Wave Your Handkerchief At Me The Joys and Sorrows of Southern Albanian Song
Okładka płyty Saz'iso „At Least Wave Your Handkerchief At Me – The Joys and Sorrows of Southern Albanian Song”Foto: mat. pras.

Saze jest muzyką miejską, ale powstałą dzięki mieszkańcom wsi – gdy migrowali pod koniec XIX wieku za pracą do większych ośrodków, zabrali swoją muzyczną wokalną tradycję iso ze sobą. Oryginalnie składała się ona z dwóch linii melodycznych: wiodącej (marrës) i drugiej (prerës), zaś całość opierała się na wielogłosowym tle nazywanym właśnie iso.

Muzyka określana jest niekiedy "albańskim bluesem" W tekstach przewijają się wątki burzliwej historii Albanii – heroizm i bohaterstwo, ale też uniwersalne tematy: miłość, śmierć, rozstanie. W południowoalbańskich miastach przełożono iso na język popularnych wówczas instrumentów: klarnetów, skrzypiec, llautë (lutni) i dajre (obręczowych bębnów). Duży wpływ na saze miały też improwizowane i bogato ornamentowane lamenty kaba, zarezerwowane dla skrzypiec i klarnetów. Nie oznaczało to oczywiście końca pieśni i bardzo często instrumenty wspomagały śpiewaków – saz’iso to dosłowne połączenie tych dwóch sposobów wykonywania polifonii.

Doświadczeni instrumentaliści Saz’iso  wywodzą się z Korçë, śpiewacy zaś z Përmet, miast uważanych za główne ośrodki saze. Kariera większości muzyków rozpoczęła się w latach 80. – zdobywali wówczas laury na lokalnych imprezach oraz legendarnym Narodowym Festiwalu Folkloru w Gjirokastër.

 • Donika Pecallari – śpiew
 • Adrianna Thanou – śpiew
 • Robert Tralo – śpiew
 • Aurel Qirjo – skrzypce, śpiew
 • Telando Feto – klarnet
 • Agron Murat – llautë
 • Agron Nasi – dajre
 • Pëllumb Meta – fyell, llautë, śpiew

Z przykrością informujemy, że w kilka dni po koncercie w Warszawie zmarł Agron Nasi, nieodżałowany wirtuoz bębna dajre.

ZOBACZ KONCERT!

YouTube, RCKL

***

Na audycję "Źródła" w poniedziałek (10.05) w godz. 15.15-16.00 zaprasza Kuba Borysiak.