Wkraczamy w czas letnich festiwali i słuchamy dud irlandzkich... w Polsce!

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 16:00
Letnie przesilenie za nami, możemy już pełnoprawnie cieszyć się latem! O najbliższych folkowych rozrywkach, które zaserwuje nam wakacyjny sezon, słuchaliśmy w piątkowym magazynie "Źródła". Wróciliśmy także na Festiwal Wszystkie Mazurki Świata, gdzie na Targowisku Instrumentów pochłonął nas "dudziarski kosmos".
Audio
  • Wkraczamy w czas letnich festiwali i słuchamy dud irlandzkich... w Polsce! (Dwójka/Źródła)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Tegoroczne Targowisko Instrumentów, poza prezentacjami instrumentów, oferowało także możliwość wysłuchania ludowych opowieści i podróż w kosmos, nie byle jaki, bo dudziarski! Tam nasza reporterka, Aleksandra Faryńska, poznała Tomasza Hałuszkiewicza – artystę konstruującego i grającego na dudach irlandzkich. Hałuszkiewicz jest także autorem projektu "Zalejmy Polskę julianami".

- Wywodzę się z tych zespołów, które jeszcze 20 lat temu zaczęły grać w Polsce muzykę irlandzką. Dudy są instrumentem w miarę trudnym i drogim. Są wykonywane nie taśmowo, a ręcznie. Więc bariera cenowa jest głównym problemem – mówił Tomasz Hałuszkiewicz – Pierwszy raz dudy irlandzkie można było usłyszeć na Polskiej scenie w latach 90. XX w., jednak nigdy nie znalazły one szerszego zastosowania. W tej chwili ludzi grających na dudach irlandzkich jest dosłownie kilku. Chcielibyśmy zmienić ten stan rzeczy, uruchamiając produkcję tanich setów do nauki i grania.

Ten typ dud w gealic nazywany jest Uilleann pipes, od techniki nadmuchiwania miecha łokciem. W naszym kraju spolszczono nazwę do rodzimego „julian”. Stąd też hasło „zalać Polskę julianami”! Hałuszkiewicz chce uzbierać jak największą liczbę adeptów sztuki dudziarskiej, stworzyć ruch „julianowców”. Widzi, że tematyka dud odżywa i zarówno polskie, jak zagraniczne typy tych instrumentów stają się coraz popularniejsze wśród muzyków.

- Dudy irlandzkie to jedyne dudy na świecie osiągające pełne dwie oktawy! W Irlandii co roku w lipcu organizowane są warsztaty, na które zjeżdżają ludzie z całego świata, by uczyć się muzyki irlandzkiej. Jest w tym coś magicznego! – dodał twórca „julianów”.

Aleksandra Faryńska ćwiczy grę na Uilleann pipes Tomasza Hałuszkiewicza Aleksandra Faryńska ćwiczy grę na Uilleann pipes Tomasza Hałuszkiewicza

Zaprosiliśmy także na barwny spektakl "Preludium Słowiańskie", który uświetni warszawskie Wianki nad Wisłą już w tę sobotę!

- Zaskoczeni będą ci, którzy, widząc tytuł „Preludium Słowiańskie”, wyobrażają sobie rekonstrukcję historyczną – mówiła Monika Gigier, jedna z wykonawczyń spektaklu – To widowisko jest impresją na temat Słowiańskości, budowaną na nielicznych przekazach historycznych, i fuzją pasji biorących w nim udział artystów. Dlatego znajdzie się tu miejsce na afrykańskie czy brazylijskie rytmu, bałkańskie oro miesza się z inspiracją ZPiT Mazowsze. Pieśni pochodzą zaś z Bałkanów i Wschodniej Slowiańszyzny.

W spektaklu biorą udział trzy grupy sceniczne: bębniści z grupy Wataha Drums, tancerze z Art Color Ballet i grupa śpiewacza Strojone. Wykorzystywane są barwne, malarskie wizualizacje i – nieodłączny w widowiskach Art Color Ballet – body painting. „Preludium Słowiańskie” wieńczy tegoroczne obchody Wianków nad Wisłą, zobaczyć je można 26 czerwca, o 21.30 w Multimedialnym Parku Fontann pod skarpą Nowego Miasta w Warszawie. Jak zaznaczyła Monika Gigier, słowiańskie siły mają swój spektakl w opiece, zatem dobra aura pogodowa w czasie widowiska jest zapewniona!

Sezon wakacyjno-festiwalowy łapie wiatr w żagle. W ten weekend przed nami VII edycja festiwalu "Korzenie Europy" w DK Świt w Warszawie! Wystąpią m.in.: Psio Crew, Polka Dot, Dziady Kazimierskie, a także goście z Węgier! Więcej informacji o festiwalu udzieli w jutrzejszym Poranku Dwójki. W Poranku powiemy szerzej również o startującym dziś gdańskim Festiwalu Kultur "Okno na świat". Jednym z gości będzie Teresa Mirga z zespołem Kałe Bała. Jak gra klan Bergitka Roma, przypomnieliśmy fragmentem koncertu Teresy Mirgi na Muzycznej Scenie Tradycji w roku 2016!

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 25.06.2021

Godzina emisji: 15.15