Jesienne Mazurki za pasem!

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 16:05
Końcówka listopada to czas jesiennej edycji festiwalu Wszystkie Mazurki Świata. Tegoroczna odbędzie się już w ten weekend w Warszawie!
Audio
Plakat jesiennej edycji festiwalu Wszystkie Mazurki Świata 2021
Plakat jesiennej edycji festiwalu Wszystkie Mazurki Świata 2021Foto: WMŚ

Od kilku lat jesienne edycje festiwalu osnute są wokół pomysłu Andrzeja Bieńkowskiego. Etnograf wyszedł z ideą „Kanonu Trzech” – cyklu koncertów poświęconych trzem muzykantom. W tym roku poznamy sylwetki: Aleksandra Nowakowskiego, Stanisława Skiby i Michała Rydza.

- To sposób na to, by Andrzej Bieńkowski wydobył ze swych bogatych skarbców nagrania i filmy, które wszyscy będziemy mogli zobaczyć – wspominała Jagna Knittel, organizatorka festiwalu. – W tym roku Bieńkowski zaproponował tytuł „Muzykanci od Rzeczycy”. Taki sam tytuł nosi książka i płyta, które fundacja Muzyka Odnaleziona przygotowała w tym roku. Festiwal będzie czasem premiery tego wydawnictwa. Oprócz archiwalnych nagrań, ukażemy także uczniów konkretnych mistrzów, m.in. Kapelę Napięcie Łukasza Nizika, Różę Martynę Grabowską, Antka Hasso-Agopsowicza, Jakuba Stefanowicza. Większość tych młodych osób pochodzi właśnie z tego regionu, okolic Łodzi.

Choć jesienna edycja Mazurków trwa raptem półtora dnia, organizatorom udało się zmieścić w tym czasie aż 9 warsztatów! Większość z nich będzie nawiązywać do okręgów Rzeczycy i Opoczna, ale pojawią się także warsztaty tańców z pogranicza polsko-białoruskiego.

- Jak zwykle, w czasie warsztatów na żywo grać będzie kapela. Tym razem będzie to świeży skład Darii Butskiej Hajda Banda – wspominała Jagna Knittel.

Muzyka rzeczycka jest przede wszystkim bardzo dzika! Przez to, że bardzo długo utrzymały się tam basy, a większość tych skrzypków grała głównie z basami. Dzięki temu skrzypek ma wolną wolę. Może skupiać się na tancerzach, improwizować. Ta muzyka jest nie do opisania, nie da się jej włożyć w ramy. Jest nieokiełznana. Róża Martyna Grabowska

Czeka nas Klub Festiwalowy oraz Noc Tańca – nocne zabawy taneczne z muzyką na żywo. Poza wspomnianymi wyżej artystami zagrają Kapela Wojciechowskiego, Tęgie Chłopy czy Janusz Prusinowski Kompania. Organizatorzy dbają o bezpieczeństwo uczestników, dlatego, jak z żalem podkreślała Jagna Knittel, nie będą to imprezy tak tłumne jak w przedpandemicznych latach.

- Na niektóre wydarzenia nie ma już biletów. Ci, którzy nie będą uczestniczyć w nich na żywo, na szczęście będą mogli oglądać streaming – mówiła organizator – Zarówno koncerty, jak Noc Tańca będą transmitowane na naszej stronie www.festivalmazurki.pl oraz w mediach społecznościowych. Serdecznie zapraszam!

YouTube, Muzyka Zakorzeniona

- Nazywam się Róża Martyna Grabowska. Jestem śpiewaczką i skrzypaczką. Swoją przygodę z muzyką tradycyjną zaczęłam od Łowicza, grając z harmonista Czesławem Kocembą. Potem rozszerzyło się to do moich rodzinnych stron czyli mikroregionu skierniewickiego i szeroko pojętego regionu orawskiego.

Róża Martyna Grabowska, to bardzo młoda artystka, która już cieszy się popularnością w muzykanckim środowisku. Muzykę Rzeczycy zaczęła grać około 3 lat temu. Były to głównie melodie od Michała Rydza i Stanisława Skiby, którego będzie reprezentować na koncercie festiwalowym. 

- Dla mnie ta muzyka jest przede wszystkim bardzo dzika! – Śmiała się skrzypaczka. – Przez to, że tam bardzo długo utrzymały się basy, a większość tych skrzypków grała głównie z basami. To dodaje tej dzikości przez to, że skrzypek ma wolną wolę. Może skupiać się na tancerzach, improwizować. Przez to muzyka rzeczycka jest nie do opisania, nie da się jej włożyć w ramy. Jest nieokiełznana. To, co dla mnie jest wyjątkowe w tej muzyce to również prostota połączona z wrażliwością. Te melodie są nierozerwalnie połączone ze śpiewem. Nie mogą więc być zbyt skomplikowane, bo nie da się zaśpiewać tak wielu dźwięków naraz. Niemniej, skrzypkowie: Aleksander Nowakowski, Stanisław Skiba i Michał Rydz, oni wszyscy mają niezwykłą wrażliwość. Słychać to w tej muzyce. Jest romantyczna, bardzo transowa. Przez to, że jest dość prosta, ta wrażliwość ma szansę się tam pokazać.

W audycji zabrzmiały również nowości płytowe:

„Lumba” senegalsko-belgijskiego tria Tamala

„One Morning in Gurgaon” spontaniczna kooperacja południowoafrykańskiego gitarzysty Guya Buttery’ego i indyjskich muzyków Amjada Khana (tabla), Mudassira Khana (sarangi)

 ***

Na audycję "Źródła" we czwartek (25.11) w godz. 15.15-16.00 zaprasza Magdalena Tejchma.

mg