Boubacar Traoré. Piękno afrykańskiego bluesa

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2022 16:05
Boubacar Traoré po raz pierwszy zyskał sławę na początku lat 60. Opracował unikalny styl gry na gitarze, łączący amerykańską muzykę bluesową, arabską i pentatoniczną. Był gwiazdą w Mali i symbolem niepodległego na nowo kraju. Jego piosenki były niezwykle popularne i lubiane, regularnie słuchane w radiu. Nie nagrał wówczas ani jednego utworu, a ponieważ muzykom nie płacono tantiem, musiał chwytać się każdej pracy i ledwo wiązał koniec z końcem...
Boubacar Traor
Boubacar TraoréFoto: mat. pras.

Życie afrykańskiego muzyka stało się kanwą filmu „Je Chanterai Pour Toi”. My jednak skupimy się na jego muzyce! W dzisiejszych „Źródłach” zapraszamy do wysłuchania retransmisji koncertu Boubacara Traoré, który miał miejsce dekadę temu w Warszawie, na festiwalu Skrzyżowanie Kultur!

Boubacar Traoré jest kompozytorem i wokalistą. Jego muzyka to połączenie wpływów amerykańskiego bluesa, muzyki arabskiej i tradycyjnych brzmień Afryki Zachodniej. W latach 60., kiedy panowała euforia afrykańskiej niepodległości, 20-letni wówczas Boubacar Traoré był malijskim odpowiednikiem Chucka Berry’ego i Elvisa Presleya razem wziętych. Był pierwszym, który grał muzykę opartą na Mandingo na gitarze elektrycznej, na długo przed swoim młodszym Alim Farka Touré. W tamtych czasach Malijczycy budzili się przy dźwiękach przejmującego głosu Boubacara i nasyconych riffów. Jego twórczość do dziś uznawana jest za symbol wiary w odrodzenie kraju.

muzyka afrykańska FREE 280.jpg
Posłuchaj
playlisty Afryka Zachodnia na Spotify

Po tym, jak w latach 60. nie stać było Traoré na utrzymanie się z muzycznej pasji, zawiesił swoją artystyczną działalność niemal do lat 90. Został odnaleziony w 1987 roku, kiedy reporterzy z malijskiej telewizji państwowej odwiedzili Kayes. Został poproszony o przyjechanie do Bamako „Każdy powinien zdać sobie sprawę, że nie jesteś martwy, żyjesz…” usłyszał. Jego muzyczna kariera zaczęła rozkwitać na dobre.

***

Na audycję "Źródła" w poniedziałek (24.01) w godz. 15.15-16.00 zaprasza Kuba Borysiak