Sztuka z dala od domu - muzyka uchodźców w kilku odsłonach

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2022 16:00
„Matir Gaan” – to nowe nagranie, za którym kryje się poruszająca historia bengalskiego uchodźcy. Mohammed After Hussain przebył długą i niebezpieczną drogę z Bangladeszu przez Libię i Morze Śródziemne do Włoch.
Audio
  • Opętani miłością - pieśni Baulów w nowej odsłonie (Dwójka/Źródła)
Matir Gaan
Matir GaanFoto: mat. pras.

„Matir Gaan” – to nowe nagranie, za którym kryje się poruszająca historia bengalskiego uchodźcy. Mohammed After Hussain przebył długą i niebezpieczną drogę z Bangladeszu przez Libię i Morze Śródziemne do Włoch.

W 2017 roku znalazł schronienie w Rimini, w stowarzyszeniu Ardea. Ponieważ przy stowarzyszeniu działa także studio nagraniowe, Mohammed After Hussain podjął się współpracy z włoskim muzykiem i aktywistą Andreą Rusconim (a.k.a. PAQ). Artyści nagrali płytę zawierającą pieśni Baulów – czyli wędrownych mistyków, określanych też mianem opętanych boską miłością. Nauka Baulów nawiązuje do tradycji bengalskich szkół sufizmu i buddyzmu. Pieśni opiewają miłość cielesną, ale i niebiańską. Na albumie „Matir Gaan” Mohammed After Hussain jest odpowiedzilny nie tylko za wokal, ale i grę na harmonium czy tradycyjnym bębnie.

Ukraińcy w stronach regionalnych NAC 1200.jpg
Przeczytaj także:
Ukrainska Silska Orchestra i ruch odrodzenia muzyki tradycyjnej na Ukrainie

Przenieśliśmy się także do Ameryki lat 20.-30. XX wieku. Szacuje się, że w pierwszych 3 dekadach ubiegłego stulecia do Ameryki przybyło około ćwierć miliona Ukraińców. Wśród nich także artyści, muzycy. Jednym z nich był Pavlo Khumeniuk, który wraz z bratem prowadził zakład lutniczy przy Lower East Side. w pewnym momencie zwróciła się do niego agencja wydawnicza poszukująca ukraińskich artystów. Tak zaczęła się kariera Khumeniuka, furorę wzbudziło przede wszystkim nagranie pt. „Ukrainian wedding” (w latach 20. XX w., gdy albumy nie były wydawane wielkimi nakładami sprzedało się ponad 100 tys. egzemplarzy płyty!).

Park Jiha 1200.jpg
Przeczytaj także:
Światło i ukojenie Park Jiha

Wysłuchaliśmy też fragmentu pierwszej, wydanej poza Chinami płyty z pieśniami grupy etnicznej Naxi zamieszkującej prowincję Junnan – przedgórze Himalajów, graniczące z Tybetem. Pieśni z albumu „Songs of the Naxi of Southwest China” wykonuje pieśniarka He Jinhua. Prezentuje ona piosenki, których uczyła się od dzieciństwa od krewnych, rolników, kolegów i zbieraczy kultury z całego regionu. Na płycie znajdują się także utwory będące owocem współpracy z laureatem nagrody Grammy, kompozytorem i wybitnym gitarzystą, specjalizującym się w muzyce hawajskiej – Danielem Ho.

Poza tym w magazynie sięgnęliśmy nowość z Korei – album „The Gleam” koreańskiej artystki Park Jiha. Płytę zrecenzował dla nas ostatnio Jakub Knera.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Krzysztof Dziuba

Data emisji: 18.03.2022

Godzina emisji: 15.15