REKLAMA

Źródła muzycznie: Duo Zimol, dźwięki Beludżystanu

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 06:05
W poniedziałkowych "Źródłach" zapraszamy na koncert łączący, zdawać by się mogło, odległe krainy Szwecję i Iran. Połączą je tradycyjne instrumenty obu krain: nyckelharpa i tamburag.
Erik Rydvall i Rostam Mirlashari
Erik Rydvall i Rostam MirlashariFoto: mat. promocyjne

Rostam Mirlashari przybył do Szwecji w 1991 roku jako uchodźca z Iranu. Goszczącemu go krajowi podarował swoją tradycję: repertuar melodii z rodzinnego regionu – Beludżystanu (obszar od południowego Iranu po Pakistan i Afganistan). W Szwecji Rostam grał rodzimą muzykę baluchi w grupach takich jak Golbang i Padik, jednak do swojego repertuaru włączył również szwedzką muzykę ludową.

W swoim najnowszym projekcie Duo Zimol, Rostam powraca w pieśniach do swoich beludżystanowych korzeni i gra na lutni długoszyjkowej, tamburagu. Drugim członkiem duetu jest Erik Rydvall, wszechstronny szwedzki muzyk, który z powodzeniem zagra wszystko – od szwedzkiej muzyki ludowej po Bacha. Rydvall jest także jednym z czołowych szwedzkich nyckelharpistów. Nyckelharpa z rezonansowymi strunami ma brzmienie przypominające tradycyjne instrumentarium Beludżystanu. Również rytmicznie istnieją pewne podobieństwa między szwedzką muzyką ludową a muzyką baluchi, które artyści Duo Zimol skrzętnie rozwijają.

Oprócz bycia muzykiem, Rostam jest producentem, organizatorem koncertów i festiwali, które uczyniły go znaną osobowością na szwedzkiej scenie muzyki ludowej. Wiosną 2021 roku Rostam Mirlashari otrzymał za swoją pracę prestiżową nagrodę Stockholm City Culture Prize.

***

Na audycję "Źródła" we poniedziałek (11.07) w godz. 15.15-16.00 zaprasza Magdalena Tejchma.