Trzy oblicza Chopina

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2011 17:23
Gośćmi Marii Baliszewskiej byli Roksana Vikaluk, ukraińska kompozytorka i piosenkarka oraz Maciej Rychły, muzyk Kwartetu Jorgi.
Audio

W pierwszej części audycji rozmawialismy z ukraińską kompozytorką i piiosenkarką Roksaną Vikaluk. Okazją do spotkania było wydanie nowej płyty artystki, zatytułowanej "Jaskółka". Jest to muzyka stworzona do spektaklu w Teatrze RAMPA, opartego na opowiadaniu Iwana Turgieniewa. Vikaluk stworzyła kompozycje własne, ale oparte na pieśniach starosłowiańskich, zaaranżowanych z użyciem instrumentów elektronicznych.

 

W dalszej części audycji Maciej Rychły opowiadał o swoich trzech filmach poświęconych Chopinowi. Każdy ujmuje kompozytora w kontekście pewnego miejsca: Wielkopolski, Ukrainy czy Francji. W wielkopolsce do dziś mieszka rodzina Nadobnych, kontynuujących tradycje muzykowania. Pra-pradzaiad Nadobny był dudziarzem, który u ks. Radziwiłła grał Chopinowi.

Elementy ukraińskie sa obecne w muzyce Chopina, zarówno w warstwie muzycznej jak i w wybieranych przezeń tekstach pieśni. W Nohant z kolei Chopin bardzo się interesował lokalnym folklorem -  był prawdopodobnie pierwszym muzykiem, który zapisywał melodie grane przez okolicznych muzykantów.

 

Aby posłuchać fragmentów audycji, wystarczy kliknąć odpowiednią ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.

Czytaj także

JÓZEF SKRZEK EAST WIND

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2008 11:30
Najnowsze wcielenie lidera legendarnego zespołu SBB.
rozwiń zwiń