X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Władysław Trebunia-Tutka. Ze skrzypcami na niebieskiej grani

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2012 15:30
- Skrzypce to trudny instrument. Trzeba się długo uczyć, by zagrać te nasze melodie - mówił Władysław Trebunia-Tutka. Górale pożegnali jednego ze swoich najważniejszych muzyków. Mówią, że jest już na niebieskiej grani i wspominają go w Dwójce.
Audio
  • Władysław Trebunia-Tutka: zawsze był serdeczny w stosunku do młodych muzyków
Władysław Trebunia-Tutka
Władysław Trebunia-TutkaFoto: Lestat (Jan Mehlich)/Wikipedia

- Zza Zakopanego, ze wszystkich stron się schodzili w długie wieczory zimowe. Ludzie brali gęśle, basy i grywali. Ta muzyka pięknie dudniła, nie potrzeba było wzmacniacza. Śpiew niósł się na pół Poronina - wspominał dzieciństwo Władysław Trebunia-Tutka w wywiadzie nagranym trzydzieści lat temu, w czasie stanu Wojennego.
Założyciel legendarnej kapeli góralskiej Trebunie-Tutki zmarł 3 grudnia. Był najwybitniejszym prymistą góralskim i, dla wielu pokoleń, autorytetem, jeśli chodzi o kulturę tradycyjną i regionalną. Już jako trzynastolatek "prymował" (grał główną melodię) w kapeli góralskiej swoich starszych braci. Był najzdolniejszym uczniem sław góralskich: Stanisława Nędzy-Kubińca i Bronisławy Koniecznej-Dziadońki. Zawsze był serdeczny w stosunku do młodych muzyków.
>>> Wspomnienie: "Dochodziło do bójek, jeśli muzyk zmienił jedną nutę"

Trebunia Tutka z rodziną kapelą koncertował na festiwalach muzyki ludowej w Azji i Ameryce Południowej. Był artystą wszechstronnym - malował, projektował tkaniny. Pochodził ze starego rodu baców oraz muzykantów, a sam był ogromnym miłośnikiem polskiej kultury i historii. Urodził się w 1942 roku w Poroninie. Ukończył krakowską ASP. Brał udział w wystawach w Polsce i w Europie.

usc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

„Góry w sercu” - Jan Trebunia -Tutka

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2010 15:04
Trebunie-Tutki to muzyczna rodzina, którą znają nie tylko miłośnicy góralskiego folkloru. „Góry w sercu” to kilkanaście piosenek, które powstały z inspiracji basisty Mirosława Kowalika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarł Władysław Trebunia-Tutka. Spocznie w Poroninie

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2012 15:50
Malarz, znany góralski muzyk zmarł w poniedziałek w Zakopanem. Miał 70 lat, zmagał się z chorobą nowotworową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dochodziło do bójek, jeśli muzyk zmienił jedną nutę"

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2012 18:05
Wspominamy zmarłego Władysława Trebunię-Tutkę, założyciela legendarnej kapeli góralskiej. Przypominamy rozmowę z mistrzem.
rozwiń zwiń