Władysław Trebunia-Tutka. Ze skrzypcami na niebieskiej grani

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2012 15:30
- Skrzypce to trudny instrument. Trzeba się długo uczyć, by zagrać te nasze melodie - mówił Władysław Trebunia-Tutka. Górale pożegnali jednego ze swoich najważniejszych muzyków. Mówią, że jest już na niebieskiej grani i wspominają go w Dwójce.
Audio
  • Władysław Trebunia-Tutka: zawsze był serdeczny w stosunku do młodych muzyków
Władysław Trebunia-Tutka
Władysław Trebunia-TutkaFoto: Lestat (Jan Mehlich)/Wikipedia

- Zza Zakopanego, ze wszystkich stron się schodzili w długie wieczory zimowe. Ludzie brali gęśle, basy i grywali. Ta muzyka pięknie dudniła, nie potrzeba było wzmacniacza. Śpiew niósł się na pół Poronina - wspominał dzieciństwo Władysław Trebunia-Tutka w wywiadzie nagranym trzydzieści lat temu, w czasie stanu Wojennego.
Założyciel legendarnej kapeli góralskiej Trebunie-Tutki zmarł 3 grudnia. Był najwybitniejszym prymistą góralskim i, dla wielu pokoleń, autorytetem, jeśli chodzi o kulturę tradycyjną i regionalną. Już jako trzynastolatek "prymował" (grał główną melodię) w kapeli góralskiej swoich starszych braci. Był najzdolniejszym uczniem sław góralskich: Stanisława Nędzy-Kubińca i Bronisławy Koniecznej-Dziadońki. Zawsze był serdeczny w stosunku do młodych muzyków.
>>> Wspomnienie: "Dochodziło do bójek, jeśli muzyk zmienił jedną nutę"

Trebunia Tutka z rodziną kapelą koncertował na festiwalach muzyki ludowej w Azji i Ameryce Południowej. Był artystą wszechstronnym - malował, projektował tkaniny. Pochodził ze starego rodu baców oraz muzykantów, a sam był ogromnym miłośnikiem polskiej kultury i historii. Urodził się w 1942 roku w Poroninie. Ukończył krakowską ASP. Brał udział w wystawach w Polsce i w Europie.

usc

Czytaj także

„Góry w sercu” - Jan Trebunia -Tutka

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2010 15:04
Trebunie-Tutki to muzyczna rodzina, którą znają nie tylko miłośnicy góralskiego folkloru. „Góry w sercu” to kilkanaście piosenek, które powstały z inspiracji basisty Mirosława Kowalika.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmarł Władysław Trebunia-Tutka. Spocznie w Poroninie

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2012 15:50
Malarz, znany góralski muzyk zmarł w poniedziałek w Zakopanem. Miał 70 lat, zmagał się z chorobą nowotworową.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dochodziło do bójek, jeśli muzyk zmienił jedną nutę"

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2012 18:05
Wspominamy zmarłego Władysława Trebunię-Tutkę, założyciela legendarnej kapeli góralskiej. Przypominamy rozmowę z mistrzem.
rozwiń zwiń