X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Świata jeszcze nie było, a dziady już były "

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 17:00
- Tradycja obrzędowa jest wciąż żywa, przekazywana z pokolenia na pokolenie - opowiada etnograf Małgorzata Kiereś, podsumowująca 44.edycję "Godów Żywieckich".
Audio
Żywieckie dziady
Żywieckie dziadyFoto: youtube.com

Przegląd grup kolędniczych i obrzędowych w Milówce dobitnie pokazuje żywotność archaicznej kultury związanej z tym okresem. - Nie jest to przekaz sceniczny, jak mogłoby się wydawać. Nie ma tu osoby pełniącej rolę instruktora, to przekaz rodzinny. W grupach obrzędowych pojawia się kolejne pokolenie. To już nie osoby w wieku 40-50 lat, a 25-30 - ocenia etnograf.

W tym roku podczas "Godów Żywieckich" wystąpiło 18 grup obrzędowych, były wśród nich dziady, które dziadowały, prezentowały przejście między starym a nowym światem. - To grupy bardzo ważne dla całego Łuku Karpackiego, dla dawnej kultury pasterskiej. Te same postaci: diabły, aniołowie, śmierć wciąż występują w grupach z Macedonii czy Węgier - mówi Małgorzata Kiereś.

W audycji rozmawialiśmy także o propozycjach dla turystów przygotowanych przez Dom Ludowy w Kościelisku w ramach "Ferii z folklorem", naszym gościem była również żywiecka śpiewaczka Julianna Adamek, która wspominała m.in. swój pierwszy występ na weselu, kiedy miała tylko... 4 lata.

Zapraszamy do wysłuchania fragmentów audycji, którą przygotowała Anna Szotkowska.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zawód po pradziadku

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2011 08:43
Górale z Zakopanego wracają do zawodów wykonywanych kiedyś przez ich przodków, np. kowalstwa, bacowania, czy produkcji spinek góralskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trebunie Tutki świętują niezwykły jubileusz

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2012 17:11
7 lipca zespół wystąpi w Brodnicy na festiwalu Muzyczny Camping wraz z Twinkle Brothers, to początek świętowania 20-lecia wspólnego grania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światem rządzą plemiona miejskie

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2012 18:00
Ludzie nie umieją rozróżnić gatunków drzewa patrząc na liście, ale doskonale wiążą loga z działalnością poszczególnych firm.
rozwiń zwiń