REKLAMA

Pokrowa – święto lirników i kobzarzy z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 09:25
– Z lirą chodzili niewidomi śpiewacy, dzięki temu mieli swoje miejsce w społeczeństwie. Byli uważani za pośredników między światem widzialnym i niewidzialnym. Trochę jak dziennikarz, dostarczyciel informacji – tłumaczył w Muzycznej Scenie Tradycji Remek Mazur-Hanaj.
Audio
  • Remigiusz Mazur-Hanaj i Jacek Hałas opowiadają o tradycji lirników ludowych (Dwójka/Źródła)
Remigiusz Mazur Hanaj, Jacek Hałas, Jarosław Kryśko i Andrij Liaszuk
Remigiusz Mazur Hanaj, Jacek Hałas, Jarosław Kryśko i Andrij LiaszukFoto: Grzegorz Śledź/PR2

W "Źródłach" przypomnieliśmy nagranie rozmów z gośćmi Muzycznej Sceny Tradycji, na której wystąpili Jacek Hałas, Andrij Liaszuk i Remigiusz Mazur-Hanaj. Poruszyliśmy temat Pokrowy, święta Matki Boskiej Lirników i Kobzarzy w Równem na Ukrainie.

– Tradycja lirników, wędrownych dziadów i wieszczów z Polski i Ukrainy sięgała Wołynia, Podola, Pokucia, po Białoruś. Wędrując na Zachód, docierali na Mazowsze czy na Kurpie. Razem z nimi wędrowały instrumenty i pieśni  mówił o repertuarze dziadów, lirników i kobzarzy Remik Mazur-Hanaj.

Jacek Hałas dodał, że współcześni dziadowie odwołują się do tych tradycyji śpiewu znanego już w średniowieczu, ale ubierają ją w nową formę, nadają jej nową jakość.

Co stanowi ostotę muzyki lirników i kobzarzy? Dlaczego nadal śpiewa się na chodnikach i przy cerkwiach? O tym więcej w archiwalnej rozmowie z gośćmi Muzycznej Sceny Tradycji z 2013 roku.

***

Tytuł audycji: Źródła

Rozmawiała: Anna Szewczuk

Goście: Jacek Hałas, Remigiusz Mazur-Hanaj, Andrij Liaszuk (muzycy)

Data emisji: 11.10.2018

Godzina emisji: 15.20

 at