REKLAMA

Zaklinamy lato z Bassekou Kouyaté

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2022 06:00
Kurczowo łapiemy się ciepłych powiewów lata. Wakacje mają się ku końcowi, ale w dzisiejszych Źródłach cieszymy się jednymi z najgorętszych rytmów! 
Bassekou Kouyat z zespołem Ngoni Ba
Bassekou Kouyaté z zespołem Ngoni BaFoto: Mat. prasowe

Wakacyjny okres żegnamy z mistrzem tradycyjnej, starożytnej lutni ngoni Bassekou Kouyaté i jego zespołem Ngoni Ba. Ngoni to instrument popularny w Afryce Zachodniej istnieje kilka rodzajów tej lutni. Zapiski o tym instrumencie strunowym sięgają połowy XIV wieku, to marokański podróżnik Ibn Battuta, wspominał, że widział ngoni na dworze Mansa Musa.

Jednym z wirtuozów tej afrykańskiej lutni jest z pewnością Bassekou Kouyaté, malijski artysta, który zamienił akustyczny instrument na elektryczny i wypromował ngoni na Zachodzie. Kouyaté współpracował m.in. z Alim Farka ToureThe Kronos Quartet czy Damonem Albarnem (Gorillaz, Blur). Na stałe Bassekou Kouyaté pracuje ze swoim zespołem Ngoni Ba. Słowo „ba” można przetłumaczyć z języka bambara jako: „silny”, „wielki” czy „grupę”. 

W dzisiejszej audycji przenosimy się zatem do Afryki Zachodniej wraz z „Czarownikiem ngoni” i jego trupą. Zabrzmią utwory z różnych albumów malijskich artystów.

***

Na audycję Źródła w poniedziałek (29.08) w godz. 15.15-16.00 zaprasza Kuba Borysiak.