X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Panufnik i Górecki w radiowym epitafium katyńskim

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2016 16:00
W ten szczególny dzień - 10 kwietnia - przypomnimy koncert, jaki Polskie Radio zorganizowało w 2010 roku, by oddać hołd Ofiarom.
Uroczyste obchody 75. rocznicy zbrodni katyńskiej. Polska delegacja uczciła pamięć oficerów zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.
Uroczyste obchody 75. rocznicy zbrodni katyńskiej. Polska delegacja uczciła pamięć oficerów zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.Foto: PAP Archiwum/ Radek Pietruszka

O otwierającym koncert utworze tak mówił jego kompozytor Andrzej Panufnik:

Napisałem "Epitafium katyńskie", aby wyrazić mój smutek, wynikający z faktu, że demokratyczne kraje Zachodu pozwoliły popaść w zapomnienie tej zbrodni. Dlatego dedykowałem swój utwór pamięci 15 tysięcy polskich patriotów, którzy zostali zgładzeni tylko dlatego, że chcieli bronić swojej ojczyzny.


Serwis specjalny
smoleńsk 1200.jpg
Katastrofa smoleńska

Wysłuchamy także utworu w historii muzyki polskiej wyjątkowego - III Symfonii "Symfonii Pieśni żałosnych". Legendarne arcydzieło powstała z inspiracji słowami wyrytymi na ścianie celi pensjonatu Palace przez Helenę Błażusiak, młodą dziewczynę schwytaną i więzioną przez gestapo:

Mamo, nie płacz, nie. Niebios Przeczysta Królowo, Ty zawsze wspieraj mnie. Zdrowaś Mario.

Program:

Andrzej Panufnik Epitafium katyńskie

Henryk Mikołaj Górecki III Symfonia "Symfonia pieśni żałosnych"

Wyk. Wioletta Chodowicz - sopran, Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Łukasz Borowicz

***

Na audycję "Pora koncertowa" zapraszamy w niedzielę (10.04) w godzinach 13.00-15.00. Program poprowadzi Adam Suprynowicz.

mm/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Requiem" Mozarta w hołdzie Ofiarom

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2016 15:00
Przypominamy arcydzieło Mozarta, które zabrzmiało przed sześciu laty w Krakowie dla uczczenia pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej.
rozwiń zwiń