Egipska wiosna. Gniew, duma i... stracona szansa?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2017 16:00
– Rewolucja doprowadziła do tego, że każdy był dumny z bycia Egipcjaninem – mówił Dominik Masełbas, który jako dziecko mieszkał w Egipcie przed arabską wiosną.
Audio
  • Egipska wiosna. Gniew, duma i... stracona szansa? (Na dachu świata/Dwójka)
Jedna z demonstracji arabskiej wiosny w Egipcie
Jedna z demonstracji arabskiej wiosny w EgipcieFoto: MidoSemsem / Shutterstock.com

– Nawet mali chłopcy mówili: wreszcie będzie normalność, nasze pokolenie będzie miało wpływ na to, jak ten kraj wygląda, nie będziemy zdani tylko na warstwę uprzywilejowaną – wspominał gość Dwójki, który w chwili wybuchu egipskiej rewolucji miał 12 lat i zaczął naukę w gimnazjum.

6 lat później okazuje się jednak, że ta nadzieja gdzieś zniknęła. Gdy 24 marca na wolność wyszedł odsunięty od władzy w 2011 r. Hosni Mubarak, nie wzbudziło to wielkiej sensacji, a przecież odejścia dyktatora domagały się miliony wściekłych Egipcjan, a jego obalenie przyniosło wielu nadzieję na zmiany w kraju. Dlatego w Dwójce pytaliśmy: może w Egipcie żadnej rewolucji nie było?

***

Tytuł audycji: Na dachu świata 

Prowadzą: Agata Kasprolewicz i Michał Żakowski 

Gość: Dominik Masełbas

Data emisji: 31.03.2017

Godzina emisji: 22.00

mc/jp

Czytaj także

Miasto większe od całego świata. Kair "egipskiego Balzaka"

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2014 17:00
– W czasie swojego długiego życia Nadżib Mahfuz prawie nie opuszczał Kairu. Sam jednak zauważył, że przeprowadzka do innej dzielnicy tego miasta jest jak podróż za granicę – mówiła w Dwójce dr Jolanta Kozłowska, tłumaczka prozy egipskiego noblisty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hitler był muzułmaninem? Literacki portret Kairu

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2015 11:00
– Według bohaterów książki Hitler nie lubi Anglików, musi więc lubić Arabów – mówiła Jolanta Kozłowska, tłumaczka "Chan al-Chalili" egipskiego noblisty Nadżiba Mahfuza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Arabski irracjonalizm będzie nas dotyczył"

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2015 18:00
- Pora zacząć się uczyć kultury afrykańskiej, bez uprzedzeń, ale też bez zbytniej fascynacji. Nie unikniemy tej fali - podkreślił Piotr Ibrahim Kalwas, autor m.in. książki "Egipt: Haram Halal".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Egipt trzy lata po rewolucji. "Śruba została przykręcona"

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2016 18:46
- Nie wolno nic zrobić, co zagraża bezpieczeństwu kraju rozumianego jako bezpieczeństwo wojska, obecnego systemu władzy – mówił o obecnej sytuacji w Egipcie, trzy lata po wojskowym zamachu stanu, Mariusz Borkowski.
rozwiń zwiń