Wojna w Aleppo. Opowieść z granicy śmierci

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 18:20
- Nie rozumiem, czemu ulegliśmy narracji, że wojna w Syrii już się skończyła. Gdy byłem ostatnio w Aleppo, musiałem czekać prawie 1,5 dnia, żeby stamtąd wyjechać. Powód to trwająca ofensywa na zachodnią część miasta - opowiadał w Dwójce ks. Marcin Schmidt.
Audio
  • Opowieść o sytuacji w Aleppo (Na dachu świata/Dwójka)
Zniszczone domy w Aleppo
Zniszczone domy w AleppoFoto: Shutterstock/OBJM

- Udało mi się stamtąd wyjechać dzięki pomocy rosyjskich żołnierzy, którzy konwojowali mnie do jednego z prawie trzydziestu checkpointów, jakie trzeba przekroczyć na prowadzącej z Aleppo drodze - dodał ks. Marcin Schmid, który opowiadał również o heroicznej odwadze, jaką wykazują się w Aleppo młodzi Syryjczycy pracujący jako wolontariusze w tamtejszym stowarzyszeniu jezuitów.

- To grupa superbohaterów, którzy codziennie przekraczają linię frontu oddzielającą wschodnie Aleppo od reszty miasta. To granica śmierci, z której nieraz musieli ściągać postrzelone przez snajperów ciała koleżanek i kolegów - opowiadał ks. Marcin Schmidt.

W nagraniu audycji posłuchamy opowieści Baszara Tumy, Syryjczyka z Aleppo, który pomagał jako wolontariusz cywilom we wschodnim Aleppo, a także posłuchamy dwóch reportaży Michała Żakowskiego z Aleppo.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Agata KasprolewiczMichał Żakowski

Goście: ks. Marcin Schmidt (sekretarz Caritas Polska), Baszar Tuma (syryjski wolontariusz i uchodźca)

Data emisji: 14.01.2018

Godzina emisji: 15.00

mz/kd

Czytaj także

„Sytuacja w Aleppo jest nadal dramatyczna”

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2018 13:31
- Od kilku miesięcy są informacje, że wojna w Syrii się skończyła - to absolutne kłamstwo. Tam cały czas trwają regularne starcia. W Aleppo produkowano 70 proc. PKB Syrii. Teraz miasto, jak i państwo, są w ruinach. 80-90 proc. wschodniego Aleppo to ruiny. Mimo to nadal mieszkają tam tysiące rodzin. Wojna trwa tam od 6 lat, ludzie są już wycieńczeni konfliktem – mówił w Polskim Radiu o dramatycznej sytuacji mieszkańców Aleppo ks. Marcin Schmidt, sekretarz generalny Caritas Polska.
rozwiń zwiń