Chopin Barbary Hesse-Bukowskiej

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2013 18:00
Ta znakomita pianistka odeszła w poniedziałek, 9 grudnia. Była laureatką II nagrody IV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Poświęcimy jej najbliższą audycję z cyklu "Chopin osobisty".
Barbara Hesse-Bukowska, Warszawa 1949 r.
Barbara Hesse-Bukowska, Warszawa 1949 r. Foto: PAP/Stanisław Dąbrowiecki

Barbara Hesse-Bukowska urodziła się w rodzinie o długich tradycjach muzycznych. Ojciec był skrzypkiem i dyrygentem, matka – pianistką i pedagogiem, dziadek – stroicielem fortepianów. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w 6. roku życia pod kierunkiem matki, następnie jej pedagogiem został Czesław Aniołkiewicz.

Pierwszy publiczny koncert dała 1 lipca 1945 roku w Łodzi. Na przestrzeni lat 50. 60. i 70. intensywnie koncertowała. Partnerowali jej tak znani dyrygenci, jak: Mikołaj Anosow, Hermann Abendroth, Adrian Boult, Enrique Batiz, Henryk Czyż, Jerzy Katlewicz, Jan Krenz, Kurt Masur, Witold Rowicki, Stanisław Skrowaczewski, Stanisław Wisłocki i in.

Brała udział w festiwalach międzynarodowych w Dubrowniku, Dusznikach, Gaming, Gandawie, Pradze, Warszawie, Wiedniu i in. Odbyła kilka tournées koncertowych w charakterze solistki Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie (m.in. Niemcy, Austria, Francja), Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. W 1962 roku otrzymała „International Music Award. The Harriet Cohen Piano Medal” dla najlepszego pianisty roku. Jej gra odznaczała się wrażliwością, umiejętnością oddania stylu wykonywanych dzieł i błyskotliwością pianistyczną.

(fragm. biogramu Artystki za: Stanisław Dybowski/NIFC)

W niedzielne popołudnie Róża Światczyńska przypomni chopinowksie nagrania Barbary Hesse-Bukowskiej oraz fragmenty rozmowy Anny Skulskiej z pianistką.

15 grudnia (niedziela), godz. 13.00

Zobacz więcej na temat: Fryderyk Chopin
Czytaj także

Irena Poniatowska: wróżono mi karierę pianistyczną

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2013 22:30
O tym, dlaczego zrezygnowała z występów za fortepianem na rzecz kariery naukowej, ale też o swoim dzieciństwie i życiu w Paryżu Irena Poniatowska opowiada w "Zapiskach ze współczesności".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fryderyk Chopin: zabierzcie przynajmniej serce me do Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 06:00
- Warszawa przeżywa dziś podniosłe chwile. Oto do stolicy wraca serce wielkiego artysty, Fryderyka Chopina - mówił 17 października 1945 roku reporter Polskiego Radia w 96. rocznicę śmierci wybitnego pianisty i kompozytora. Dziś mija 171 lat od jego śmierci.
rozwiń zwiń