Poprzednicy Radia Wolna Europa

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2012 08:08
Nim 3 maja 1952 zaczęła nadawać Rozgłośnia Polska RWE, w eterze działały inne stacje, które, omijając cenzurę, docierały do kraju. Dwójka zaprasza na cykl poświęcony Radiu Wolna Europa – Głosu Wolnej Polski.
Audio
Logo RWE
Logo RWE

– Uznałem, że w BBC będę do końca spikerem i niczym więcej, a tutaj nagle pojawiła się perspektywa wznowienia Polskiego Radia – mówił Jan Nowak-Jeziorański o początkach polskiej sekcji Radia Wolna Europa. – Nawet nie wyobrażałem sobie wtedy, że będę miał taką swobodę, taką autonomię, z jakiej korzystałem. To było naprawdę Polskie Radio. Chcieliśmy być, i staliśmy się, namiastką opozycji – podkreślał legendarny "kurier z Warszawy".

Jednakże, zannim 60 lat temu Rozgłośnia Polska RWE zaczęła nadawać, w eterze działały inne stacje, które omijając cenzurę docierały do kraju. O nich – o Głosie Ameryki, Polskiej Sekcji BBC oraz o Radiu Madryt – opowiadali w Dwójce nasi eksperci: prof. Rafał Habielski z Uniwersytetu Warszawskiego i Konrad Witold Tatarowski z Uniwersytetu Łódzkiego, autor książki "Literatura i pisarze w programie rozgłośni polskiej RWE".

Posłuchaj nagrań Radia Wolna Europa w serwisie specjalnym Polskiego Radia - Radia Wolności>>>

 

Nasi eksperci opowiedzieli m.in. o roli i znaczeniu Radia Madryt, jak stwierdzili: bezpośredniego prekursora RWE. – Pierwsze próby zagłuszeń dotyczyły w Polsce właśnie audycji tej rozgłośni – przypomniał prof. Habielski.

Radio Madryt, co podkreślił historyk, koncertowało się na informacjach i komentarzach wyrażających punkt widzenia emigracyjny, niepodległościowy, a zatem: antykomunistyczny. – Są różnego rodzaju świadectwa w Polsce, że chętnie słuchano tego radia właśnie ze względu na jego antykomunistyczny charakter – mówił prof. Habielski.

– Radio Madryt mogłoby właściwie użyć hasła Jana Nowaka-Jeziorańskiego opisującego RWE: "Polacy mówią do Polaków" –  stwierdził z kolei Konrad W. Tatarowski, który, omawiając działalność rozgłośni z Hiszpanii, przywołał m.in. postać Józefa Łobodowskiego, znanego poety, ale i jednego ze współzałożycieli Sekcji Polskiej Radia Madryt.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której m.in. o stosunku ośrodków emigracyjnych do rozgłośni poprzedzających RWE oraz o specyfice Polskiej Sekcji BBC. Usłyszymy także wiele interesujących nagrań archiwalnych.

Audycja Ewy Stockiej-Kalinowskiej i Joanny Szwedowskiej.

 

Giganci literatury. Głosy najwybitniejszych osobowości polskiej literatury w serwisie moje.polskieradio >>>

 

Z okazji przypadającej w tym roku 60. rocznicy powstania Rozgłośni Polskiej RWE Program 2 Polskiego Radia przygotował 10-odcinkowy cykl audycji, których celem będzie przypomnienie roli i działalności w RWE polskich pisarzy i tworzonych przez nich audycji oraz programów. W ponad 40-letniej historii RWE tych nazwisk były dziesiątki: zarówno tych, którzy po wojnie nie powrócili do Kraju, jak i tych, którzy Polskę opuszczali w latach późniejszych. Chcemy również przypomnieć audycje i cykle literackie, które przez to czterdziestolecie istniały w ramówkach RWE.

Czytaj także

Legendarne głosy w "Radiach Wolności"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2011 16:58
Portal polskieradio.pl uruchomił serwis "Radia Wolności". Znajdą w nim Państwo tysiące audycji BBC, RFI i Radia Wolna Europa nadawanych bez cenzury zza żelaznej kurtyny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

60 lat Radia Wolna Europa - obchody w PR i TVP

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2011 13:20
W 2012 roku jubileusz 60-lecia obchodzić będzie Radio Wolna Europa. Polskie Radio i Telewizja Polska programowo przyłączą się do uczczenia tego wydarzenia.
rozwiń zwiń