X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Poprzednicy Radia Wolna Europa

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2012 08:08
Nim 3 maja 1952 zaczęła nadawać Rozgłośnia Polska RWE, w eterze działały inne stacje, które, omijając cenzurę, docierały do kraju. Dwójka zaprasza na cykl poświęcony Radiu Wolna Europa – Głosu Wolnej Polski.
Audio
Logo RWE
Logo RWE

– Uznałem, że w BBC będę do końca spikerem i niczym więcej, a tutaj nagle pojawiła się perspektywa wznowienia Polskiego Radia – mówił Jan Nowak-Jeziorański o początkach polskiej sekcji Radia Wolna Europa. – Nawet nie wyobrażałem sobie wtedy, że będę miał taką swobodę, taką autonomię, z jakiej korzystałem. To było naprawdę Polskie Radio. Chcieliśmy być, i staliśmy się, namiastką opozycji – podkreślał legendarny "kurier z Warszawy".

Jednakże, zannim 60 lat temu Rozgłośnia Polska RWE zaczęła nadawać, w eterze działały inne stacje, które omijając cenzurę docierały do kraju. O nich – o Głosie Ameryki, Polskiej Sekcji BBC oraz o Radiu Madryt – opowiadali w Dwójce nasi eksperci: prof. Rafał Habielski z Uniwersytetu Warszawskiego i Konrad Witold Tatarowski z Uniwersytetu Łódzkiego, autor książki "Literatura i pisarze w programie rozgłośni polskiej RWE".

Posłuchaj nagrań Radia Wolna Europa w serwisie specjalnym Polskiego Radia - Radia Wolności>>>

 

Nasi eksperci opowiedzieli m.in. o roli i znaczeniu Radia Madryt, jak stwierdzili: bezpośredniego prekursora RWE. – Pierwsze próby zagłuszeń dotyczyły w Polsce właśnie audycji tej rozgłośni – przypomniał prof. Habielski.

Radio Madryt, co podkreślił historyk, koncertowało się na informacjach i komentarzach wyrażających punkt widzenia emigracyjny, niepodległościowy, a zatem: antykomunistyczny. – Są różnego rodzaju świadectwa w Polsce, że chętnie słuchano tego radia właśnie ze względu na jego antykomunistyczny charakter – mówił prof. Habielski.

– Radio Madryt mogłoby właściwie użyć hasła Jana Nowaka-Jeziorańskiego opisującego RWE: "Polacy mówią do Polaków" –  stwierdził z kolei Konrad W. Tatarowski, który, omawiając działalność rozgłośni z Hiszpanii, przywołał m.in. postać Józefa Łobodowskiego, znanego poety, ale i jednego ze współzałożycieli Sekcji Polskiej Radia Madryt.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której m.in. o stosunku ośrodków emigracyjnych do rozgłośni poprzedzających RWE oraz o specyfice Polskiej Sekcji BBC. Usłyszymy także wiele interesujących nagrań archiwalnych.

Audycja Ewy Stockiej-Kalinowskiej i Joanny Szwedowskiej.

 

Giganci literatury. Głosy najwybitniejszych osobowości polskiej literatury w serwisie moje.polskieradio >>>

 

Z okazji przypadającej w tym roku 60. rocznicy powstania Rozgłośni Polskiej RWE Program 2 Polskiego Radia przygotował 10-odcinkowy cykl audycji, których celem będzie przypomnienie roli i działalności w RWE polskich pisarzy i tworzonych przez nich audycji oraz programów. W ponad 40-letniej historii RWE tych nazwisk były dziesiątki: zarówno tych, którzy po wojnie nie powrócili do Kraju, jak i tych, którzy Polskę opuszczali w latach późniejszych. Chcemy również przypomnieć audycje i cykle literackie, które przez to czterdziestolecie istniały w ramówkach RWE.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Legendarne głosy w "Radiach Wolności"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2011 16:58
Portal polskieradio.pl uruchomił serwis "Radia Wolności". Znajdą w nim Państwo tysiące audycji BBC, RFI i Radia Wolna Europa nadawanych bez cenzury zza żelaznej kurtyny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

60 lat Radia Wolna Europa - obchody w PR i TVP

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2011 13:20
W 2012 roku jubileusz 60-lecia obchodzić będzie Radio Wolna Europa. Polskie Radio i Telewizja Polska programowo przyłączą się do uczczenia tego wydarzenia.
rozwiń zwiń