"Od Finnegans Wake" do "Finneganów Trenu"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2012 10:03
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy poświęconej polskiemu przekładowi jednej z najbardziej niezwykłych książek w historii literatury.
Audio
Portret Joycea z paryskiego wydania Ulissesa 1921.
Portret Joyce'a z paryskiego wydania Ulissesa 1921.Foto: C. Ruf/Wikipedia CC

Ta książka to wyzwanie, legenda, monstrum, literackie Himalaje – tak mówi się o "Finnegan's Wake" Jamesa Joyce'a. Autor pracował nad nią 17 lat. Od chwili wydania w 1939 roku spotyka się ona ze skrajnymi  opiniami – jednych odpycha swoją niezrozumiałością, innych zachwyca skalą językowego i fabularnego eksperymentu, na jaki porwał się jej twórca. Jak piszą w posłowiu do polskiego przekładu (czyli książki noszącej w polszczyźnie tytuł "Finneganów tren") Katarzyna Bazarnik i Zenon Fajfer, "ostatnia książka Joyce'a - była jest i pozostanie zapewne zagadką. Mimo góry monografii i rzeki artykułów nie istnieje bowiem i istnieć nie może  żadna całościowa wykładnia tego dzieła".

/

Na pewno powstanie rzeka artykułów poświęconych polskiemu przekładowi dokonanemu przez Krzysztofa Bartnickiego. Bo jeśli się weźmie po uwagę fakt, że na świecie istnieje do tej pory tylko kilka pełnych przekładów tego niezwykłego dzieła i że aż do teraz w polszczyźnie znaliśmy tylko fragmenty "Finnegans Wake” (na przykład w tłumaczeniu Macieja Słomczyńskiego czy Tomasza Mirkowicza), to wydarzenie, jakim jest ukazanie się książki "Finneganów tren", na pewno trudno przecenić.

Czekając na głębsze analizy i dyskusje dotyczące szczegółowych rozwiązań tego przekładu –  zapraszamy do wysłuchania rozmowy na gorąco z tłumaczem Krzysztofem Bartnickim , znawcami twórczości Joyce'a Katarzyną Bazarnik i Zenonem Fajferem oraz wydawcą książki, szefem Korporacji Ha!art Piotrem Mareckim

Audycja Doroty Gacek.

 

Zobacz więcej na temat: Dorota Gacek Himalaje
Czytaj także

"Co z pumptalcamipustóp?" Nowe tłumaczenie Joyce'a

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2012 13:07
Mamy polski przekład najtrudniejszej książki świata, superambitnego opisu jednej nocy na Ziemi, czyli "Finnegans Wake" Jamesa Joyce'a.
rozwiń zwiń