X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Niełatwe początki Radia Wolna Europa

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2012 19:55
Nim 3 maja 1952 RWE rozpoczęło nadawanie regularnych audycji, Jan Nowak-Jeziorański musiał sprostać wielu trudnym wyzwaniom.
Audio
Niełatwe początki Radia Wolna Europa

– Na początku istnienia Wolnej Europy emigracja, generalizując, była bardzo nieprzychylna tej inicjatywie – naświetlił tło historyczne prof. Konrad Tatarowski. - W paryskiej "Kulturze" ukazywały się bardzo agresywne i nieprzyjemne wypowiedzi pod adresem Wolnej Europy. Oprócz londyńskich "Wiadomości" prawie wszystkie ośrodki emigracyjne były wobec niej niechętne.

Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy były źródła finansowania: stacja była utrzymywana przez Stany Zjednoczone Ameryki, co budziło obawy o niezależność rozgłośni. Obawiano się zarówno propagandy amerykańskiej, jak i wpływów niemieckich. Jan Nowak-Jeziorański cierpliwie tłumaczył swoje racje i budował zespół, w którym pojawiło się wielu znakomitych fachowców – pracowników przedwojennego Polskiego Radia.

- Uważano, ze w Rozgłośni powinny pracować osoby, które pracowały w radiu przedwojennym, ale nie dlatego, że dysponowały one doświadczeniem, tylko dlatego, że chciano stworzyć wrażenie kontynuacji. W ten sposób zamierzano dotrzeć do odbiorcy, zbudować wiarygodność stacji – wyjaśniał prof. Rafał Habielski. - Radio budowało swoją wiarygodność tym, że nie przedstawiało rzeczywistości jednowymiarowo. To odróżniało Radio Wolna Europa od propagandy komunistycznej: nie tylko podawano inne fakty, ale również prezentowano różne punkty widzenia. Ale żeby to się udało, musiało to być naturalne i spontaniczne, dlatego wymagało to zaproszenia do współpracy ludzi o różnych sposobach myślenia.

W pierwszym zespole znaleźli się: popularny przedwojenny sprawozdawca sportowy Wojciech Trojanowski, założyciel "Lwowskiej Wesołej Fali" Wiktor Budzyński, Włada Majewska, Marian Hemar, Roman Palester – wybitny kompozytor, który zorganizował i prowadził Redakcję Kulturalną, Zdzisław Marynowski – autor terminu "Teatr Wyobraźni", Wiktor Trościanko, pracujący przed wojną w Radiu Wilenskim…

Spośród 125 polskich pracowników RWE 34 należało do partii politycznych, w tym 9 należało do Polskiej Partii Socjalistycznej, 7 do Stronnictwa Na rodowego, 8 do Niepodległości i Demokracji, 2 do Stronnictwa Mikołajczyka, 1 do Stronnictwa Demokratycznego. Siedem osób zaliczało się do sympatyków organizacji sanacyjnych. Rozrzut opcji politycznych był więc duży i zrównoważony.

Tworcą ramówki był Jan Nowak-Jeziorański. W latach 1952-54 nadawano dość dużo muzyki – potem stopniowo audycje muzyczne znikają, gdyż udoskonalone zagłuszanie odbierało im sens. W niedziele można było wysłuchać mszy świętej. Nadawano audycje gospodarcze, kulturalne, popularne, rozrywkowe. Było to radio, które miało zastąpić brakującą w Polsce wolną radiofonię, nieobecną opozycję polityczną.

 – To miało być radio o tradycyjnej ramówce, w której przewagę miało słowo, dzienniki, audycje publicystyczne, komentarze. Radio to chciało sprawiać wrażenie rzetelnej, stonowanej analizy rzeczywistości – podsumował prof. Habielski.

Audycję przygotowały Ewa Stocka-Kalinowska i Joanna Szwedowska.

Posłuchaj nagrań Radia Wolna Europa w serwisie specjalnym Polskiego Radia - Radia Wolności>>>

Z okazji przypadającej w tym roku 60. rocznicy powstania Rozgłośni Polskiej RWE Program 2 Polskiego Radia przygotował 10-odcinkowy cykl audycji, których celem będzie przypomnienie roli i działalności w RWE polskich pisarzy i tworzonych przez nich audycji oraz programów. W ponad 40-letniej historii RWE tych nazwisk były dziesiątki: zarówno tych, którzy po wojnie nie powrócili do Kraju, jak i tych, którzy Polskę opuszczali w latach późniejszych. Chcemy również przypomnieć audycje i cykle literackie, które przez to czterdziestolecie istniały w ramówkach RWE.

Pierwszą audycję z tego cyklu poświęciliśmy poprzednikom RWE, rozgłośniom, które, omijając cenzurę, docierały do kraju. Zobacz więcej - posłuchaj audycji.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jacek Żakowski o Leopoldzie Ungerze: Wielki Europejczyk polskiego dziennikarstwa

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2012 15:00
Wybitny publicysta zmarł 20 grudnia 2011 roku. Dwójka przypomina wypowiedzi sprzed dziesięciu lat, gdy Leopold Unger przyjechał do Warszawy z okazji wydania wspomnieniowej książki pod wiele mówiącym tytułem "Intruz".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maj miesiącem Radia Wolna Europa. Uchwała Senatu

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2012 21:14
Senat ogłosił maj 2012 roku miesiącem RWE. Publikujemy uchwałę senatorów w tej sprawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mija 60 lat od powołania Rozgłośni Polskiej RWE

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2012 19:28
W latach komunizmu było to najczęściej słuchane w Polsce - i systematycznie zagłuszane - radio zza żelaznej kurtyny.
rozwiń zwiń