Alegorie wielkopostne

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2012 11:11
Audycja Bożeny Markowskiej z udziałem prof. Jana Tomkowskiego - historyka kultury - o alegoriach związanych z Wielkim Postem.
Peter Bruegel starszy: Walka karnawału z postem
Peter Bruegel starszy: Walka karnawału z postemFoto: źródło: wikipedia, domena publiczna

Inspiracją audycji są obrazy Petera Bruegla Starszego - holenderskiego malarza końca średniowiecza.

W monografii Johana Huizingi dotyczącej schyłku XV i XVI wieku znajdujemy zarówno wyjaśnienie sposobu myślenia ludzi tamtej epoki, jak i wyobrażeń alegorycznych, jakimi posługiwali się artyści końca średniowiecza. W alegoryczne przedstawienia obfituje malarstwo dwóch wielkich artystów Jana  Bruegla i Hieronima Boscha. Obraz Bruegla "Spór karnawału z Wielkim Postem" to okazja dla artysty do snucia refleksji nad życiem ludzkim, rozliczenia z karnawałowymi szaleństwami i zachętą do pokuty za grzechy. Bowiem Wielki Tydzień poprzedzający dzień Zmartwychstania Pańskiego to okazja do szczególnego wyciszenia, zastanawiania się nad istotą nadchodzących świąt Zmartwychwstania Chrystusa poprzedzonego okrutnym aktem Jego Ukrzyżowania.

W audycji prof, Jan Tomkowski przywołuje również czasy baroku i muzykę kompozytora tamtej epoki Marca-Antoina Charpentiera - jego msze na Wielki Tydzień zwane "Ciemnymi jutrzniami". Kompozytor przytacza w nich Psalmy Dawidowe i Żale Jeremiasza. W audycji znalazły się jednak zaledwie fragmenty Mszy Wielkopiątkowej, a w warstwie literackiej: niektóre psalmy w przekładzie Czesława Miłosza oraz fragmenty poematu Thomasa S. Eliota "Popielec" - w interpretacji Andrzeja Ferenca.

Audycję przygotowała Bożena Markowska.

3 kwietnia (wtorek), godz. 19:30Czytaj także

Detektywistyczne oko Lecha Majewskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2010 14:09
Reżyser, scenarzysta i producent filmowy, poeta, prozaik i malarz, a także reżyser teatralny i operowy. Lech Majewski zdradza największe tajniki swojej artystycznej działalności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Siedem spojrzeń Pietera Bruegla

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2011 12:43
- Brueghel to bardzo gościnny malarz, w swoich obrazach zaprasza do siebie - twierdzi Lech Majewski, reżyser, który w filmie "Młyn i krzyż" skorzystał z zaproszenia flamandzkiego mistrza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pejzaż zimowy we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2011 12:49
Zaproszenie na wrocławską wystawę, rozmowa z pewną koreańską pisarką i dwie recenzje teatralne.
rozwiń zwiń