X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Miłość, która została w Afryce

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2012 18:40
"Pożegnanie z Afryką" Karen Blixen kojarzone jest z przejmującym melodramatem, filmową opowieścią z Meryl Streep i Robertem Redfordem. Ale słynna książka duńskiej pisarski to przede wszystkim historia o niezwykłych ludziach.
Audio
Kadr z Pożegnania z Afryką
Kadr z "Pożegnania z Afryką"Foto: mat.prasowe

29-letnia Karen wyjechała w 1914 roku do Kenii ze swoim kuzynem, szwedzkim baronem Brorem von Blixen-Finecke, mężczyzną, z którym się niedawno zaręczyła. Wcześniej przeżyła nieszczęśliwą, bez wzajemności, miłość do… brata bliźniaka Brora. Wielu Europejczyków wyjeżdżało wówczas do Afryki w poszukiwaniu szczęścia – Karen jechała wraz z narzeczonym, by zrealizować rodzinne plany prowadzenia plantacji kawy.
Niespełna w rok po ślubie Karen została zarażona przez męża syfilisem. Było to niczym fatum, podkreślała w Dwójkowej "Zakładce literackiej" Bogusława Sochańska, dyrektor Duńskiego Instytutu Kultury i tłumaczka: ojciec Karen cierpiał na tę chorobę, z tego powodu popełnił samobójstwo. Karen wróciła do Danii, zatrzymano rozwój choroby, ale leczenie bardzo nadszarpnęło jej zdrowie.
Małżeństwo z Brorem rozpadło się. Blixen próbowała zajmować się plantacją, pomagał jej w tym również brat. Jednak w 1931, z powodu załamania się rynku kawy, farma musiała upaść. Karen wróciła do Danii – w wieku 46 lat rozpoczynała nowe życie.
Zanim jednak doszło do powrotu na Stary Kontynent, wydarzyła się piękna, choć tragiczna historia miłosna. W 1918 roku Karen poznała Denysa Fincha Hattona. Kilka lat później zawiązała się między nimi bardzo bliska relacja, w końcu wielka miłość, ale – jak opowiadała Bogusława Sochańska – niełatwa…
O złożonym, fascynującym życiu Karen Blixen, a także o jej twórczości opowiadali w Dwójce Bogusława Sochańska oraz prof. Hieronim Chojnacki, z katedry skandynawistyki Uniwersytetu Gdańskiego, który omówił m.in. najsłynniejszy utwór Blixen: "Pożegnanie z Afryką". – Jest to powieść, zatem coś, co nie jest do końca autobiografią, zapisem przejmujących doświadczeń, ale również pewną konstrukcją myślową. Opowieść ta jest właściwe historią o ludziach, jest tu przede wszystkim fascynacja ludźmi Afryki – podkreślał prof. Chojnacki.
Zapraszamy do wysłuchania obszernych fragmentów audycji, którą przygotowały Anna Lisiecka i Katarzyna Hagmajer-Kwiatek.

(jp)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tłumacz nieludzkiego świata

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2012 12:56
Polski Żyd, tłumacz gestapo, partyzant, a po wojnie – chrześcijański zakonnik w Izraelu. Historię o wyjątkowym człowieku opowiada znakomita rosyjska pisarka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Manuela Gretkowska: Polska jest jak dziecko alkoholika

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2012 08:00
O Euro 2012, które niekoniecznie powinno się odbyć w Polsce, oraz o swoim dziecku, które nie musi tu zdać matury, opowiada w "Ex Magazine" popularna pisarka i felietonistka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lublin smaku lub filmowa uczta

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2012 12:45
W Lublinie rozpoczyna się Europejski Festiwal Smaku. W 3 dni odbędzie się 60 wydarzeń kulinarno-kulturalnych. Jeśli nie możesz być w Lublinie, zapoznaj się z kuchenno-filmowymi propozycjami Błażeja Hrapkowicza i redaktorów Czwórki.
rozwiń zwiń