Miłość, która została w Afryce

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2012 18:40
"Pożegnanie z Afryką" Karen Blixen kojarzone jest z przejmującym melodramatem, filmową opowieścią z Meryl Streep i Robertem Redfordem. Ale słynna książka duńskiej pisarski to przede wszystkim historia o niezwykłych ludziach.
Audio
Kadr z Pożegnania z Afryką
Kadr z "Pożegnania z Afryką"Foto: mat.prasowe

29-letnia Karen wyjechała w 1914 roku do Kenii ze swoim kuzynem, szwedzkim baronem Brorem von Blixen-Finecke, mężczyzną, z którym się niedawno zaręczyła. Wcześniej przeżyła nieszczęśliwą, bez wzajemności, miłość do… brata bliźniaka Brora. Wielu Europejczyków wyjeżdżało wówczas do Afryki w poszukiwaniu szczęścia – Karen jechała wraz z narzeczonym, by zrealizować rodzinne plany prowadzenia plantacji kawy.
Niespełna w rok po ślubie Karen została zarażona przez męża syfilisem. Było to niczym fatum, podkreślała w Dwójkowej "Zakładce literackiej" Bogusława Sochańska, dyrektor Duńskiego Instytutu Kultury i tłumaczka: ojciec Karen cierpiał na tę chorobę, z tego powodu popełnił samobójstwo. Karen wróciła do Danii, zatrzymano rozwój choroby, ale leczenie bardzo nadszarpnęło jej zdrowie.
Małżeństwo z Brorem rozpadło się. Blixen próbowała zajmować się plantacją, pomagał jej w tym również brat. Jednak w 1931, z powodu załamania się rynku kawy, farma musiała upaść. Karen wróciła do Danii – w wieku 46 lat rozpoczynała nowe życie.
Zanim jednak doszło do powrotu na Stary Kontynent, wydarzyła się piękna, choć tragiczna historia miłosna. W 1918 roku Karen poznała Denysa Fincha Hattona. Kilka lat później zawiązała się między nimi bardzo bliska relacja, w końcu wielka miłość, ale – jak opowiadała Bogusława Sochańska – niełatwa…
O złożonym, fascynującym życiu Karen Blixen, a także o jej twórczości opowiadali w Dwójce Bogusława Sochańska oraz prof. Hieronim Chojnacki, z katedry skandynawistyki Uniwersytetu Gdańskiego, który omówił m.in. najsłynniejszy utwór Blixen: "Pożegnanie z Afryką". – Jest to powieść, zatem coś, co nie jest do końca autobiografią, zapisem przejmujących doświadczeń, ale również pewną konstrukcją myślową. Opowieść ta jest właściwe historią o ludziach, jest tu przede wszystkim fascynacja ludźmi Afryki – podkreślał prof. Chojnacki.
Zapraszamy do wysłuchania obszernych fragmentów audycji, którą przygotowały Anna Lisiecka i Katarzyna Hagmajer-Kwiatek.

(jp)

Czytaj także

Tłumacz nieludzkiego świata

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2012 12:56
Polski Żyd, tłumacz gestapo, partyzant, a po wojnie – chrześcijański zakonnik w Izraelu. Historię o wyjątkowym człowieku opowiada znakomita rosyjska pisarka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Manuela Gretkowska: Polska jest jak dziecko alkoholika

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2012 08:00
O Euro 2012, które niekoniecznie powinno się odbyć w Polsce, oraz o swoim dziecku, które nie musi tu zdać matury, opowiada w "Ex Magazine" popularna pisarka i felietonistka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lublin smaku lub filmowa uczta

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2012 12:45
W Lublinie rozpoczyna się Europejski Festiwal Smaku. W 3 dni odbędzie się 60 wydarzeń kulinarno-kulturalnych. Jeśli nie możesz być w Lublinie, zapoznaj się z kuchenno-filmowymi propozycjami Błażeja Hrapkowicza i redaktorów Czwórki.
rozwiń zwiń