REKLAMA

"Chopin i jego Europa": wielki finał na antenie Dwójki!

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2014 19:20
Orkiestra XVIII wieku, Nelson Goerner i Dang Thai Son - to gwiazdy ostatniego koncertu tegorocznego festiwalu. Dla słuchaczy Dwójki nadchodzi czas wspomnieć i ekscytujących retransmisji.
Dang Thai Son wystąpi w finale Festiwalu Chopin i jego Europa
Dang Thai Son wystąpi w finale Festiwalu "Chopin i jego Europa"Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

- Co roku wyczekuję sierpnia, by wrócić do Polski i zagrać dla tutejszej publiczności. Na każdym festiwalu pojawia się mnóstwo interesujących pomysłów. To dla mnie bardzo cenne i wartościowe doświadczenie - powiedział Nelson Goerner. po przyjeździe do Warszawy. Pod tą deklaracją mogły by się podpisać wielu słuchaczy i wykonawców "Chopina i jego Europy". A na pewno, artyści, których usłyszymy w finałowym koncercie, a którzy od początku lub niemal od początku związani są z warszawskim świętem muzyki i współtworzą wielką festiwalową rodzinę.

Jak co roku, w finale posłuchamy dwóch arcydzieł literatury na fortepian i orkiestrę. Tym razem będą to V Koncert fortepianowy Es-dur Ludwiga van Beethovena oraz Koncert e-moll Fryderyka Chopina. Na transmisję z Filharmonii Narodowej zaprasza Róża Światczyńska.

Program:

Ludwig van Beethoven Koncert fortepianowy Es-dur op. 73

Fryderyk Chopin Koncert fortepianowy e-moll op. 11
Wyk. Nelson Goerner - fortepian historyczny, Dang Thai Son - fortepian historyczny; Orkiestra XVIII Wieku, dyr. Kenneth Montgomery

31 sierpnia (niedziela), godz.20.00-22.30

mm

Czytaj także

"Chopin i jego Europa". Czekamy na Zimermana i Polliniego...

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2014 20:00
- Warszawa, miasto młodości kompozytora, zasługiwała na taki festiwal - uważa krytyk muzyczny Dorota Szwarcman. Na kilka dni przed finałem 10 Festiwalu "Chopin i jego Europa" rozmawialiśmy w Dwójce o przemożnym wpływie, jaki wywarł on na życie muzyczne w Polsce i na świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nelson Goerner: "Chopin i jego Europa" daje nam "prace domowe"

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2014 12:00
- Ten festiwal jest dla wykonawców interesujący właśnie dlatego, że dostajemy wymagające zadania, polegające na przywracaniu do życia zapomnianych dzieł. Ja musiałem się nauczyć Kwintetu Noskowskiego i Oktetu Krogulskiego - mówił Nelson Goerner przez piątkowym występem na Festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń