X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kosmiczna inauguracja BBC Proms. Transmisja

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 12:15
13 lipca w Dwójce wraz z całym muzycznym światem rozpoczynamy najbardziej spektakularny festiwal muzyczny: BBC Proms. Pierwsza noc Promsów to prawdziwy kosmos.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Vadim Sadovski

Royal l1200.jpg
"BBC Proms nigdy nie był festiwalem ekskluzywnym"

W programie koncertu: Planety Gustawa Holsta, a ponadto ekscytująca premiera – łącząca muzykę, multimedia i sztukę designu kompozycja Anne Meredith Five Telegrams. Wszystko w mistrzowskim wykonaniu BBC Symphony Orchestra pod dyrekcją Sakari Oramo.

Koncerty Promenadowe Henryego Wooda organizowane przez BBC zwane są w skrócie Promsami. Nazwa wzięła się od swobodnej, nieformalnej atmosfery panującej podczas koncertów. W Royal Albert Hall, gdzie odbywa się większość wydarzeń festiwalowych, oprócz miejsc siedzących wyznaczony jest obszar miejsc stojących, w którym dozwolone jest spacerowanie (czyli, używając przestarzałego w polszczyźnie słowa – promenowanie). Dawniej możliwe było także jedzenie, picie, rozmowa oraz palenie.


royal albert hall 1200.jpg
Koncertowe selfie i najlepszy parking na BBC Proms

Bilety na miejsca stojące są sprzedawane tylko w dniu koncertu i to właśnie dlatego tworzą się długie kolejki do kas, będące stałym obrazkiem letniego Londynu. Słuchacze wybierający miejsca stojące (promersi) tworzą ciekawą subkulturę, stanowiącą niezwykłe zjawisko socjologiczne. Wielu ma za punkt honoru dostać się na wszystkie koncerty festiwalowe – niektórym to się udaje. Jest to zresztą ważne, ponieważ oprócz uroczystego koncertu otwarcia najważniejszym wydarzeniem jest ostatni koncert (Proms Last Night), na który bilety mogą kupić tylko ci słuchacze, którzy byli na co najmniej pięciu wcześniejszych koncertach festiwalu.

Promsy związane są z nazwiskiem pierwszego muzycznego dyrektora festiwalu, Henryego Wooda, ale pomysł wyszedł od antreprenera Roberta Newmana. Podczas letnich miesięcy chciał on przyciągnąć publiczność, która normalnie nie chodziła do filharmonii czy do opery.

Proponował swobodną atmosfer ę, lekki repertuar i niskie ceny biletów. Chodziło o stopniowe wyszkolenie publiczności: najpierw muzyka lekka, potem niepostrzeżenie podnosimy poziom artystyczny i tak, krok po kroku, dochodzimy do stworzenia koneserów muzyki klasycznej i współczesnej.

Festiwal istnieje od 1895 roku, a z BBC związany jest od 1927. Nie przez przypadek w koncercie inauguracyjnym swoje możliwości prezentują najlepsze radiowe zespoły. Tym razem w programie znalazły się niezwykle ciekawe i rzadko wykonywane pozycje.

Transmisja z First Night of the Proms (Royal Albert Hall, Londyn) od godz. 21.15

Program:

Ralph Vaughan Williams Toward the Unknown Region, Gustav Holst Planety, Anna Meredith Five Telegrams

Wyk. BBC Symphony Chorus, National Youth Choir of Great Britain, BBC Proms Youth Ensemble, dyr. Sakari Oramo

W przerwie koncertu przedstawimy dwie rozmowy: z Sakarim Oramo (autor: Hanna Szczęśniak) oraz  z Anną Meredith (autor: Aleksandra Tykarska)

***

Na "Letni Festiwal Muzyczny" w piątek (13.07) w godz. 21.15-23.30 zaprasza Andrzej Sułek.

jp/bch

Zobacz więcej na temat: bbc proms Londyn
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jewgienij Kissin najlepszy w "Sonacie Księżycowej"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2018 17:18
Płytowy Trybunał Dwójki złożony z Bartosza Bednarczyka, Kacpra Miklaszewskiego i Andrzeja Sułka oceniał różne wykonania Sonaty cis-moll op. 27 nr 2 "Księżycowa" Ludwiga van Beethovena.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Płytowy Trybunał wybrał najlepsze wykonanie "Tańców Symfonicznych" Bernsteina

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2018 15:16
Jury w składzie Wojciech Michniewski, Kacper Miklaszewski i Andrzej Sułek uznało, że najlepsze wykonanie suity instrumentalnej z "West Side Story" zaproponowała Los Angeles Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Leonarda Bernsteina (live, DG 1983).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najlepszy "Cyrulik sewilski" pochodzi z Neapolu

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 10:00
Sędziowie "Płytowego Trybunału Dwójki” tym razem oceniali wykonania słynnej opery Gioacchina Rossiniego.
rozwiń zwiń