Kosmiczna inauguracja BBC Proms. Transmisja

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 12:15
13 lipca w Dwójce wraz z całym muzycznym światem rozpoczynamy najbardziej spektakularny festiwal muzyczny: BBC Proms. Pierwsza noc Promsów to prawdziwy kosmos.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Vadim Sadovski

Royal l1200.jpg
"BBC Proms nigdy nie był festiwalem ekskluzywnym"

W programie koncertu: Planety Gustawa Holsta, a ponadto ekscytująca premiera – łącząca muzykę, multimedia i sztukę designu kompozycja Anne Meredith Five Telegrams. Wszystko w mistrzowskim wykonaniu BBC Symphony Orchestra pod dyrekcją Sakari Oramo.

Koncerty Promenadowe Henryego Wooda organizowane przez BBC zwane są w skrócie Promsami. Nazwa wzięła się od swobodnej, nieformalnej atmosfery panującej podczas koncertów. W Royal Albert Hall, gdzie odbywa się większość wydarzeń festiwalowych, oprócz miejsc siedzących wyznaczony jest obszar miejsc stojących, w którym dozwolone jest spacerowanie (czyli, używając przestarzałego w polszczyźnie słowa – promenowanie). Dawniej możliwe było także jedzenie, picie, rozmowa oraz palenie.


royal albert hall 1200.jpg
Koncertowe selfie i najlepszy parking na BBC Proms

Bilety na miejsca stojące są sprzedawane tylko w dniu koncertu i to właśnie dlatego tworzą się długie kolejki do kas, będące stałym obrazkiem letniego Londynu. Słuchacze wybierający miejsca stojące (promersi) tworzą ciekawą subkulturę, stanowiącą niezwykłe zjawisko socjologiczne. Wielu ma za punkt honoru dostać się na wszystkie koncerty festiwalowe – niektórym to się udaje. Jest to zresztą ważne, ponieważ oprócz uroczystego koncertu otwarcia najważniejszym wydarzeniem jest ostatni koncert (Proms Last Night), na który bilety mogą kupić tylko ci słuchacze, którzy byli na co najmniej pięciu wcześniejszych koncertach festiwalu.

Promsy związane są z nazwiskiem pierwszego muzycznego dyrektora festiwalu, Henryego Wooda, ale pomysł wyszedł od antreprenera Roberta Newmana. Podczas letnich miesięcy chciał on przyciągnąć publiczność, która normalnie nie chodziła do filharmonii czy do opery.

Proponował swobodną atmosfer ę, lekki repertuar i niskie ceny biletów. Chodziło o stopniowe wyszkolenie publiczności: najpierw muzyka lekka, potem niepostrzeżenie podnosimy poziom artystyczny i tak, krok po kroku, dochodzimy do stworzenia koneserów muzyki klasycznej i współczesnej.

Festiwal istnieje od 1895 roku, a z BBC związany jest od 1927. Nie przez przypadek w koncercie inauguracyjnym swoje możliwości prezentują najlepsze radiowe zespoły. Tym razem w programie znalazły się niezwykle ciekawe i rzadko wykonywane pozycje.

Transmisja z First Night of the Proms (Royal Albert Hall, Londyn) od godz. 21.15

Program:

Ralph Vaughan Williams Toward the Unknown Region, Gustav Holst Planety, Anna Meredith Five Telegrams

Wyk. BBC Symphony Chorus, National Youth Choir of Great Britain, BBC Proms Youth Ensemble, dyr. Sakari Oramo

W przerwie koncertu przedstawimy dwie rozmowy: z Sakarim Oramo (autor: Hanna Szczęśniak) oraz  z Anną Meredith (autor: Aleksandra Tykarska)

***

Na "Letni Festiwal Muzyczny" w piątek (13.07) w godz. 21.15-23.30 zaprasza Andrzej Sułek.

jp/bch

Zobacz więcej na temat: bbc proms Londyn
Czytaj także

Jewgienij Kissin najlepszy w "Sonacie Księżycowej"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2018 17:18
Płytowy Trybunał Dwójki złożony z Bartosza Bednarczyka, Kacpra Miklaszewskiego i Andrzeja Sułka oceniał różne wykonania Sonaty cis-moll op. 27 nr 2 "Księżycowa" Ludwiga van Beethovena.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Płytowy Trybunał wybrał najlepsze wykonanie "Tańców Symfonicznych" Bernsteina

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2018 15:16
Jury w składzie Wojciech Michniewski, Kacper Miklaszewski i Andrzej Sułek uznało, że najlepsze wykonanie suity instrumentalnej z "West Side Story" zaproponowała Los Angeles Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Leonarda Bernsteina (live, DG 1983).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najlepszy "Cyrulik sewilski" pochodzi z Neapolu

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 10:00
Sędziowie "Płytowego Trybunału Dwójki” tym razem oceniali wykonania słynnej opery Gioacchina Rossiniego.
rozwiń zwiń