X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Szymon Nehring: myślę o orkiestrze jak o atłasowej chustce

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2018 08:00
- Jest to koncert napisany głównie pianistycznie i ta orkiestracja żartobliwie bywa nawet przyrównywana do harmonizacji - ceniony pianista opowiadał w Dwójce o swoim stosunku do Koncertu f-moll Fryderyka Chopina.
Audio
  • Szymon Nehring: myślę o orkiestrze jak o atłasowej chustce (Letni festiwal muzyczny/Dwójka)
Szymon Nehring
Szymon NehringFoto: Bartek Barczyk/archiwum Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina

chije1200png.jpg
"Chopin i jego Europa" 2018 na antenie Dwójki

Szymon Nehring wykonał chopinowskie arcydzieło na otwarcie festiwalu "Chopin i jego Europa". Pianista podkreślił, że w utworze tym urzeka go przede wszystkim kunszt, ale i świeżość płynąca z dźwięków. - Myślę, że to dzieło wyróżnia się na tle innych dzieł Chopina z tego młodzieńczego okresu dojrzałością i skomplikowaniem kontrapunktu. 

Muzyk odniósł się do zarzutu stawianemu orkiestracji Koncertu f-moll określanej mianem niezbyt perfekcyjnej. - Kluczem wyrazowym i sednem jest strona muzyczna zawarta w całości w fortepianie. Akompaniament orkiestry jest bardzo dobrze dobrany, jeśli gra ona bardzo delikatnie. Ja wyobrażam sobie tę orkiestrę jako atłasową chustkę, która jest pod fortepianem – na niej pianista buduje napięcie. Jest to w pewnym sensie genialne.

W audycji Szymon Nehring mówił o swobodzie, jaką Chopin zostawił interpretatorom tego Koncertu. Pianista mówił też o swoich planach i mieście, które go niezwykle inspiruje ("zawsze po powrocie stamtąd jestem trochę innym człowiekiem").

***

Rozmawiała: Milena Gąsienica

Gość: Szymon Nehring (pianista)

Data emisji: 9.08.2018

Godzina emisji: 21.18

Materiał został wyemitowany w audycji "Letni Festiwal Muzyczny".

bch/mko


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szymon Nehring: nie chcę być maszynką do grania

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 10:10
- Staram się nie przyjmować zbyt wielu propozycji. Niektórzy pianiści świetnie sobie radzą, gdy mają 150 występów rocznie, ale ja nie jestem jeszcze na to gotowy - mówił w Dwójce znakomity pianista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Avner Biron: mówimy z Nehringiem tym samym muzycznym językiem

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 13:29
- Gra Szymona jest pełna wolności i wyobraźni, które słychać w każdej nucie. W lot odczytuje intencje i reaguje na wszelkie zmiany w interpretacji – mówił w Dwójce o polskim pianiście dyrygent Israel Camerata Orchestra Jerusalem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Panorama muzyki polskiej na festiwalu "Chopin i jego Europa"

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2018 16:52
- Tegoroczna impreza będzie wyjątkowa, ponieważ wpisuje się w obchody Święta Niepodległości - mówił Stanisław Leszczyński z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, na konferencji poprzedzającej 14. odsłonę warszawskiego festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń