X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Uzależnienie. Neurobiologiczna natura choroby

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2019 13:50
- Uzależnienie to choroba układu motywacyjnego. Powoduje ona, że człowiek ma na tyle silną potrzebę zażywania narkotyków czy alkoholu, że nie jest w stanie się powstrzymać. Chory traci kontrolę nad swoim zachowaniem - mówił w Dwójce neurobiolog Wojciech Glac.
Audio
  • Uzależnienie - choroba mózgu? (Rachunek myśli/Dwójka)
Około 12 procent dorosłych Polaków nadużywa alkoholu. Spożycie czystego alkoholu wynosi ponad 10 litrów na osobę rocznie
Około 12 procent dorosłych Polaków nadużywa alkoholu. Spożycie czystego alkoholu wynosi ponad 10 litrów na osobę rocznieFoto: Photographee.eu/Shutterstock

W audycji "Rachunek myśli" rozmawialiśmy o neurobiologicznym spojrzeniu na nałogi. Uzależnienie to choroba mózgu - twierdzą lekarze. Wiąże się z zaburzeniem układu nagrody, a odpowiadające za nałogi połączenia nerwowe pozostają w mózgu do końca życia.

- Układ nagrody, czyli wydzielanie dopaminy do mózgu odpowiada z jednej strony za stan motywacji, a z drugiej jest narzędziem naszego mózgu do tego, żeby mógł zakodować sobie te czynności, które są dla nas korzystne - stwierdził Wojciech Glac podkreślając, że podtrzymujemy te właśnie zachowania, bo wywołują one pobudzenie układu nagrody. 

- Dokonują jednak tego również przeróżne substancje psychoaktywne i układ nagrody informuje mózg, że to co wywołało pobudzenie jest korzystne. Im silniejsze pobudzenie układu, tym silniejsze zakodowanie przyczyny jako wartej powtarzania. Człowiek uzależniony staje się niewolnikiem tej nagrody, którą wywołuje narkotyk czy alkohol, bo mózg traktuje ich przyjęcie jako coś niezwykle korzystnego - zauważył gość programu.

Dlaczego przyjemności naturalne blakną w konfrontacji z doznaniami, które wywołują substancje psychoaktywne? Jaka jest przyczyna tego, że osoba uzależniona potrzebuje coraz większych dawek tych substancji? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli

Prowadził: Michał Nowak

Gość: Wojciech Glac (neurobiolog) i Adam Nyk (psychoterapeuta uzależnień)

Data emisji: 12.01.2019

Godzina emisji: 23.00

mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Tristan i Izolda" i filozoficzna koncepcja miłości

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2018 10:00
- To cała magia miłości romantycznej. Opowieść mówi o uczuciu, które pojawia się nagle, ogarnia dwoje ludzi i wypełnia całe ich życie. Ta miłość nigdy się nie kończy, ale obojgu nie uda się zbudować trwałego związku osadzonego w realnym życiu – mówił w Dwójce dr Cezary Żechowski.
rozwiń zwiń