Zanalizowani. O początkach psychoanalizy w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 12:32
W "Rachunku myśli" przyjrzeliśmy się pionierskim czasom polskiej psychoanalizy.  
Audio
  • Prof. Paweł Dybel i dr Mira Marcinów o początkach psychoanalizy w Polsce (Rachunek myśli/Dwójka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock.com/Cranach

Wiedza na temat początków psychoanalizy w Polsce jest raczej nikła. Tymczasem okazuje się, że nie tylko środowisko lekarskie, lecz także pedagogiczne i artystyczne bardzo szybko zaczęło się odwoływać do koncepcji Freuda. Polemiki i apologie ukazywały się w czasopismach branżowych oraz w prasie codziennej. Sam Freud zaś żywo interesował się upowszechnieniem psychoanalizy w Polsce.

Skąd brała się ta popularność? Na ile znaczące były teorie nieświadomości, czy jak to wówczas nazywano "podświadomości", stworzone przez Polaków jeszcze przed Freudem? Jaki wpływ miała psychoanaliza na twórców? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli 

Prowadził: Michał Nowak

Goście: prof. Paweł Dybel (filozof, historyk polskiej psychoanalizy), dr Mira Marcinów (filozof, psycholog, badaczka dziejów polskiej psychiatrii)

Data emisji: 13.04.2019

Godzina emisji: 23.00

jp/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Filozofia religii. Kontrowersje". Szukanie prawdy w dialogu

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 14:44
- Największą naszą obawą było to, by nie powstała kolejna książka będąca serią wypowiedzi, monologów, perorowania i wykładania własnych stanowisk. Najbardziej niepokojący w filozofii religii jest bowiem brak dialogu, a badanie i rozwiązywanie problemu jest możliwe tylko dzięki niemu. Sądzę, że w tej publikacji udało się uniknąć tego błędu – mówił w Dwójce prof. Jackek Hołówka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Socjolog: ezoteryka wrosła w pejzaż polskich miast

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2019 12:40
- Taki spacer po Krakowie na przykład pokazuje, że obok komendy policji mamy gabinet jasnowidza. Jakoś kooperują, ludzie się w ogóle nie dziwią. Staje się to zjawiskiem, które powoli zaczyna zyskiwać formę normalności - mówiła w Dwójce dr Iwona Butmanowicz-Dębicka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Zanussi: nauka nie zastąpi religii

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2019 14:00
- Nauki ścisłe dają dziś narzędzie poznawcze, które może być przydatne, żeby pogodzić się z własną ułomnością. Mówią o ograniczeniach, które poprzednio, przez wiek XIX, nie chcieliśmy przyjąć do wiadomości – podkreślał w Dwójkowej rozmowie Krzysztof Zanussi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wokół "Sofisty" Platona

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 20:42
Płatni łowcy młodych i bogatych ludzi, mistrzowie dyskusji, sprzedawcy mniemań, zawodowi zwodziciele. O platońskim sporze z sofistami rozmawialiśmy w "Rachunku myśli".
rozwiń zwiń