Ola Bilińska i Babadag. Koncert promocyjny płyty "Šulinys"/"Studnia"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 14:01
Program 2 Polskiego Radia zaprasza w poniedziałek (25.02) o godz. 20.00 na koncert promocyjny płyty "Šulinys"/"Studnia" w wykonaniu Oli Bilińskiej i zespołu Babadag. Premierowy występ Babadag poprzedzi zespół Zebry a Mit, który także inspiruje się litewskimi pieśniami - tyle tylko, że przenosi je w wymiar swobodnej improwizacji.
Audio
  • Ola Bilińska przed koncertem z zespołem Babadag w Studiu Lutosławskiego (Poranek Dwójki)
Okładka płyty ulinysStudnia
Okładka płyty "Šulinys"/"Studnia"Foto: mat. prom.

Wykonawcy:

Część I:

zespół ZEBRY A MIT w składzie:

Kamil Szuszkiewicz - trąbka

Olgierd Dokalski - trąbka

Wojtek Traczyk - gitara basowa

Hubert Zemler - perkusja

Igor Nikiforow - gitara, perkusja


Część II:

Zespół BABADAG w składzie:

Ola Bilińska - głos, gitara elektryczna, syntezator OP-1, harmonium, skudučiai

Dominyka Kriščiūnaitė - głos, perkusjonalia, skudučiai

Lauksmina Kriščiūnaitė-Plikšnienė - głos, perkusjonalia, kankles, skudučiai

Raminta Kriščiūnaitė - głos, perkusjonalia, skudučiai

Hubert Zemler - perkusja, balafon, metalofon

Sebastian Witkowski - gitara basowa, syntezator Roland Juno 106, Roland SH-101, Yamaha CS70M

Igor Nikiforow - głos, gitara elektryczna, perkusja, metalofon


To będzie wyjątkowy polsko-litewski wieczór. Po raz pierwszy w wersji koncertowej zabrzmi nowa płyta zespołu Babadag zatytułowana "Šulinys" ("Studnia"), wydana na początku tego roku (premiera: 11.01 br.) i nagrana we współpracy z radiową Dwójką.

Tym razem Ola Bilińska zaprosiła artystki litewskie - trzy siostry Kriščiūnaitė: Lauksminę, Ramintę i Dominykę, które od najmłodszych lat wykonują wielogłosowe tradycyjne pieśni litewskie. Warszawską część zespołu tworzy trzech panów: Hubert Zemler, Sebastian Witkowski i Igor Nikiforow.

Skąd pomysł zaproszenia tych, a nie innych muzyków? Ola Bilińska zafascynowana bliskością geograficzną i innością kulturową Litwy oraz nieco egzotycznym pięknem brzmienia litewskiego języka, tym razem wzięła na warsztat sutartinės – prastare litewskie kanony o niezwykle ciekawej strukturze. Wykorzystała je jako jedną z warstw swoich piosenek: do tradycyjnych melodii dopisując nowe teksty (po polsku i po angielsku), do starych zwrotek – nowe refreny, do linii wokalnych – instrumentalne aranże. Siostry Kriščiūnaitė dbają o odpowiednie wykonanie i wplecenie sutartinės w nową całość, warszawskie chłopaki zaś nurzają wijące się sploty starych i nowych melodii w apetycznym sosie swego współczesnego instrumentarium: perkusji, balafonu, metalofonu, gitary elektrycznej oraz klasycznego Rolanda Juno. Liderka spaja to wszystko swoim głosem, snującym opowieści zaczerpnięte z polskiej i litewskiej mitologii, dorzucając do tego solidną porcję elektronicznej psychodelii.

Nic dodać, nic ująć. Tylko słuchać.

Premierowy występ Babadag poprzedzi zespół Zebry a Mit, który także inspiruje się litewskimi pieśniami, tyle tylko, że przenosi je w wymiar swobodnej improwizacji. Lider, trębacz Kamil Szuszkiewicz tłumaczy: "Chciałem poznać elementy i zasady, materiał, kontekst, w ogóle jak najwięcej – a potem z tych samych rozwiązań i zwrotów ułożyć zupełnie nową muzykę, która z sutartinės się wywodzi". Co też uczynił na doskonałej płycie "Laumès", której fragmenty na pewno zabrzmią podczas tego wieczoru.

Bilety do kupienia na stronie sklepu Polskiego Radia i w kasie przed koncertem.

Zobacz więcej na temat: koncert