Chór Polskiego Radia i Gomółka po raz drugi

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 15:41
Koncertowa premiera drugiego, podwójnego albumu "Melodie na Psałterz polski..." vols 3 & 4 Mikołaja Gomółki już 9 listopada w Willi Decjusza w Krakowie. Chórem Polskiego Radia dyrygować będzie Agnieszka Budzińska-Bennett.
Chór Polskiego Radia
Chór Polskiego RadiaFoto: Magdalena Hałas/mat. prom

Pomysł zarejestrowania kompletu psalmów Mikołaja Gomółki narodził się w 2016 roku. Do przygotowania tego przedsięwzięcia i opieki artystycznej nad jego realizacją zaproszona została znakomita polska śpiewaczka i badaczka muzycznych skarbów – Agnieszka Budzińska-Bennett. 

- Nagranie kompletnych psalmów Mikołaja Gomółki to ekscytująca muzyczna i literacka przygoda, a zarazem przedsięwzięcie programowe i fonograficzne unikalne w skali światowej. Wraz ze wspaniałym Chórem Polskiego Radia i zaproszonymi instrumentalistami specjalizującymi się wykonawstwie muzyki renesansowej, odkrywamy coraz to nowe aspekty i poziomy prostych, wydawało by się, utworów muzycznych. A psalmy Gomółki są z jednej strony przepięknym świadectwem naszego języka i kultury, ale jednocześnie absolutnie uniwersalnym świadectwem ludzkiej natury, myśli i emocji. Nasz projekt sprawia, że polski renesans brzmi świeżo, interesująco i jestem przekonana, że będzie w stanie ująć nawet najbardziej wymagającego słuchacza – podkreśla Agnieszka Budzińska-Bennett.

W serii ukaże się pięć podwójnych wydawnictw zawierających ponad 150 krótkich, XVI-wiecznych utworów utrzymanych w układzie czterogłosowym. Psalmy – przełożone na język polski przez Jana Kochanowskiego i umuzycznione przez Mikołaja Gomółkę – stanowią najbardziej znane, opublikowane za życia autora i jedyne zachowane do dziś jego dzieło, które ma bezsprzeczne znaczenie dla kultury polskiej.

Koncert premierowy „Melodii na Psałterz polski...” vols 3&4 odbędzie się 9 listopada o godz. 19.30 w Willi Decjusza w Krakowie (ul. 28 lipca 1943 roku 17A).

Wykonawcy:
Anna Zawisza, Liliana Pociecha, Katarzyna Wajrak
Dobromiła Lebiecka, Agnieszka Piwko, Joanna Wodo
Paweł Fundament, Krzysztof Piotrowski, Jacek Ziobro
Piotr Brajner, Łukasz Dziuba, Adam Radnicki
Anna Wiktoria Swoboda – lutnia
Tomasz Sobaniec – perkusja

Zobacz więcej na temat: Chór Polskiego Radia