X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Mickiewiczowskie światy zaklęte w pocztówkach

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2017 11:30
- Największe wrażenie robi na mnie cykl pocztówek przedstawiający prapremierę "Dziadów" wystawionych w Krakowie przez Stanisława Wyspiańskiego. Te kartki służyły podtrzymywaniu ducha patriotyzmu – mówił w Dwójce Włodzimierz Kaczkowski.
Audio
  • Mickiewiczowskie światy zaklęte w pocztówkach (Dwójka)
Pocztówka z 1919 r. z reprodukcją fotografii autorstwa Józefa Sebalda, przedstawiającej scenę z Dziadów w inscenizacji Stanisława Wyspiańskiego (Teatr Miejski w Krakowie, premiera 31.10.1901)
Pocztówka z 1919 r. z reprodukcją fotografii autorstwa Józefa Sebalda, przedstawiającej scenę z "Dziadów" w inscenizacji Stanisława Wyspiańskiego (Teatr Miejski w Krakowie, premiera 31.10.1901) Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

W 219. rocznicę urodzin polskiego wieszcza spotkaliśmy się z cenionym reżyserem, posiadaczem albumu z rzadkimi pocztówkami przybliżającymi postać poety i jego twórczość.

- Mickiewicz był symbolem ducha odzyskiwania niepodległości. Przed I wojną światową ukazywały się olbrzymie nakłady pocztówek poświęconych "Dziadom". Często też umieszczano jego podobiznę obok portretów Kościuszki i Pułaskiego. Pocztówki opatrywano też cytatami z dzieł wieszcza - mówił gość audycji.

Pocztówka z 1919 r. z reprodukcją fotografii autorstwa Józefa Sebalda, przedstawiającej scenę z "Dziadów" w inscenizacji Stanisława Wyspiańskiego (Teatr Miejski w Krakowie, premiera 31.10.1901) Pocztówka z 1919 r. z reprodukcją fotografii autorstwa Józefa Sebalda, przedstawiającej scenę z "Dziadów" w inscenizacji Stanisława Wyspiańskiego (Teatr Miejski w Krakowie, premiera 31.10.1901) Fot. Wikimedia Commons/domena publiczna


Na pocztówkach znalazły się także miejsca pobytu Mickiewicza, pomniki i muzea wieszcza, ale to nie wszystko. - Kamień pod którym spotykali się filareci, altanka, w której Adam spotykał się z Wereszczakówną. Te wszystkie miejsca były celem swoistych pielgrzymek i wszystkie zostały uwiecznione na pocztówkach. Album, na który się składają, został wydany na Białorusi przez Władimira Jechadziedaja w czterech językach i stanowi piękną kolekcję - mówił Włodzimierz Kaczkowski.

***

Przygotowała: Iwona Malinowska

Gość: Włodzimierz Kaczkowski

Data emisji: 24.12.2014

Godzina emisji: 17:30

mko/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Dziady" Nekrosiusa. Polacy zakładnikami Mickiewicza

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2016 20:00
- Eimuntas Nekrosius traktuje ironiczne słynną sentencję Krasińskiego: "My wszyscy z niego". Pokazuje, że jesteśmy niewolnikami Mickiewicza - zinterpretował spektakl Teatru Narodowego krytyk Jacek Cieślak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fotografia, medycyna, poezja. Zaułek Hartwigów w Lublinie

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2017 16:00
Hartwigowie przybyli do Lublina z Rosji, uciekając przed rewolucją bolszewicką. Tu znaleźli dom, pracę i szacunek. Lublin Hartwigów to miasto fotografów, lekarza i początkującej poetki...
rozwiń zwiń