Wybitny, niezapomniany. Wspomnienie o Krzysztofie Zaleskim

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2018 13:00
20 października minęła 10. rocznica śmierci Krzysztofa Zaleskiego – wybitnego reżysera, aktora, a także dyrektora Programu 2 Polskiego Radia i Teatru Polskiego Radia. Tego wyjątkowego twórcę wspominali w audycji przyjaciele, współpracownicy i rodzina.
Audio
  • Dwójka wspomina Krzysztofa Zaleskiego (Audycja okolicznościowa)
Krzysztof Zaleski
Krzysztof ZaleskiFoto: PAP/Ireneusz Sobieszczuk

Krzysztof Zaleski (1948-2008) na przełomie lat 70. i 80. stał się czołowym aktorem kina moralnego niepokoju. Mimo braku wykształcenia aktorskiego, nierzadko otrzymywał znaczące role w filmach Janusza Kijowskiego i Janusza Zaorskiego, którzy w specjalnej audycji wspomnieniowej Małgorzaty Szymankiewicz i Elżbiety Łukomskiej opowiedzą o jego samorodnym talencie aktorskim. Tego wszechstronnego artystę i jego dokonania wspominać będzie również rodzina oraz przyjaciele i współpracownicy.

Jego spektakularny debiut teatralny czyli "Ślub" Witolda Gombrowicza w kole naukowym przy warszawskiej szkole teatralnej (1974) zapoczątkował poważne zainteresowanie teatrem i dramatem, dla których Zaleski porzucił studia doktoranckie w Instytucie Badań Literackich PAN. Ten intensywny, pełen żywych dyskusji artystycznych czas przywołają m.in. Maria Pakulnis, Krystyna Tkacz i Adam Ferency.

Warto pamiętać również, że Zaleski w Teatrze Polskiego Radia (od 2006 roku był dyrektorem Teatru Polskiego Radia, a od 2007 do 2008 – dyrektorem i redaktorem naczelnym Programu 2 Polskiego Radia) wyreżyserował ponad 20 słuchowisk, w znaczący sposób przyczyniając się do odnowy formuły słuchowiska poetyckiego. Wielkim tematem jego radiowej twórczości była także Warszawa.

***

Audycja okolicznościowa poświęcona Krzysztofowi Zaleskiemu

Przygotowały: Małgorzata Szymankiewicz i Elżbieta Łukomska

Data emisji: 20.10.2018

Godzina emisji: 12.00


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak