X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak odbudować katedrę Notre Dame: wiernie czy eksperymentować?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2019 09:00
- To, że dziś oglądamy wspaniałe świątynie wielofazowe, gotyckie z wystrojem renesansowym czy barokowym wynika stąd, że kiedyś nie bano się wprowadzać do nich elementów współczesnych - mówił w Dwójce Marcin Zgliński z Instytutu Sztuki PAN.
Audio
  • Wokół muzyki i architektury w katedrze Notre Dame (Dwójka)
Katedra Notre Dame w Paryżu
Katedra Notre Dame w ParyżuFoto: Pixabay/Skitterphoto

Gość audycji podkreślił, że katedra Notre Dame przeobrażała się na przestrzeni wieków wskutek dziejowych zawieruch. Jej współczesny kształt był w dużej mierze efektem pracy XIX-wiecznego architekta Eugène'a Viollet-le-Duc'a. - On uważał, że mamy prawo realizować wizję zabytku wedle własnych wyobrażeń. Dziś takie podejście wydaje nam się nie do przyjęcia - mówił Marcin Zgliński.

Historyk sztuki dodał, że paryska świątynia jest tak ważną ikoną, że nie wyobraża sobie, by przy jej odbudowie dokonano drastycznych modyfikacji. Z drugiej strony rekonstrukcja katedry daje okazję do zastosowania nowoczesnych technologii, które zwiększą bezpieczeństwo zabytku w kolejnych dziesięcioleciach.

W audycji rozmawialiśmy o słynnych organach, które znajdują się w katedrze. Swoimi wrażeniami z występowania w Notre Dame podzielili się organiści prof. Julian Gembalski i Karol Mossakowski. O muzyce związanej ze świątynią opowiedziała dziennikarka Dwójki Magdalena Łoś.

Dzień po pożarze katedry Notre Dame. Zobacz relację >>>

***

Tytuł audycji: Katedra Najświętszej Marii Panny

Przygotował: Andrzej Sułek

Goście: Marcin Zgliński (z Instytutu Sztuki PAN), prof. Julian Gembalski (z Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach ), Karol Mossakowski (organista, uczeń Oliviera Latry), Magdalena Łoś (dziennikarka radiowej Dwójki)

Data emisji: 16.04.2019

Godzina emisji: 20.30

bch/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Marek Walczak: nie miałem wątpliwości, że katedra przetrwa

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 18:00
- To są budowle wzniesione w trwały sposób, od wieków przeciwstawiają się kataklizmom - przypominał prof. Marek Walczak, opowiadając, w kontekście pożaru katedry Notre Dame, o dziejach słynnych gotyckich świątyń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Sławomir Ratajski: Notre Dame to serce Europy

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 18:16
- Ta świątynia to serce dziedzictwa europejskiego, chrześcijańskiego. Tego, co się  kojarzy z najlepszym, jeżeli mówimy o kulturze europejskiej - podkreślał prof. Sławomir Ratajski, Sekretarz Generalny Polskiego Komitetu ds. UNESCO.
rozwiń zwiń