Rzecz "nie do pomyślenia poza radiem", czyli magia słuchowiska

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2020 13:57
- Bardzo mnie pociągało słuchowisko ze względu na swoją surowość i oszczędność środków. Autor jest tutaj ograniczony do dialogu i musi bardzo uważać na wyraz i siłę słowa. I musi te słowa bardzo uważanie odważać - mówił w archiwalnym nagraniu Jerzy Krzysztoń. W 95. rocznicę powstania Polskiego Radia wysłuchaliśmy opowieści o związkach radiowego medium z literaturą.
Audio
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/mayk.75

Na antenie Polskiego Radia od początku czytano poezję i prozę, w radiowym teatrze wyobraźni powstawały adaptacje najważniejszych dramatów polskich i światowych. Najwybitniejsi polscy twórcy pisali specjalnie dla Polskiego Radia słuchowiska, wielokrotnie nagradzane na najważniejszych światowych konkursach. W 1936 roku na falach eteru zagościły "Dni powszednie państwa Kowalskich" - pierwsza w Polsce (a także w Europie!) powieść radiowa autorstwa Marii Kuncewiczowej. Wielu pisarzy (jak np. Sławomir Mrożek) zaczynało swoją karierę właśnie tutaj; inni zatrzymywali się w radiu na dłużej pełniąc funkcje kierowników redakcji.

- Napisałem około 16 słuchowisk. W kilku z nich próbowałem napisać rzecz taką, która byłaby nie do pomyślenia poza radiem, która byłaby napisana w ten sposób, że tylko w radio mogłaby zostać wykonana jako utwór artystyczny - podkreślał Jerzy Krzysztoń.

Zapraszamy do wysłuchania obszernych fragmentów audycji, w której o związkach literatury i mikrofonu opowiadaliśmy głosami samych pisarzy: Zofii Nałkowskiej, Czesława Miłosza, Marii Kuncewiczowej, Zbigniewa Herberta, Włodzimierza Odojewskiego, Jerzego Krzysztonia, Janusza Krasińskiego, Władysława Terleckiego, Ireneusza Iredyńskiego, Wiesława Myśliwskiego i innych.


P1089049.jpg
Od radiowych początków po techniczne nowości. 95-lecie Polskiego Radia

Usłyszymy również Sławomira Mrożka, który zapowiada własne utwory. - Niektórzy zarzucają mi, że moje opowiadania są dziwne i niezrozumiałe. Ale proszę tylko usiąść i zastanowić się nad faktem, że przyszliśmy na ten świat i co na nim robimy…

***

Przygotowała: Kinga Michalska

Data emisji: 1.02.2020

Godzina emisji: 12.30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od radiowych początków po techniczne nowości. 95-lecie Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2020 02:00
1 lutego Polskie Radio świętowało 95-lecie swojego istnienia. W specjalnym wydaniu "Dwójki na miejscu" - w Studiu im. Władysława Szpilmana - spotkaliśmy się ze znakomitymi gośćmi. 
rozwiń zwiń