X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rzecz "nie do pomyślenia poza radiem", czyli magia słuchowiska

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2020 13:57
- Bardzo mnie pociągało słuchowisko ze względu na swoją surowość i oszczędność środków. Autor jest tutaj ograniczony do dialogu i musi bardzo uważać na wyraz i siłę słowa. I musi te słowa bardzo uważanie odważać - mówił w archiwalnym nagraniu Jerzy Krzysztoń. W 95. rocznicę powstania Polskiego Radia wysłuchaliśmy opowieści o związkach radiowego medium z literaturą.
Audio
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/mayk.75

Na antenie Polskiego Radia od początku czytano poezję i prozę, w radiowym teatrze wyobraźni powstawały adaptacje najważniejszych dramatów polskich i światowych. Najwybitniejsi polscy twórcy pisali specjalnie dla Polskiego Radia słuchowiska, wielokrotnie nagradzane na najważniejszych światowych konkursach. W 1936 roku na falach eteru zagościły "Dni powszednie państwa Kowalskich" - pierwsza w Polsce (a także w Europie!) powieść radiowa autorstwa Marii Kuncewiczowej. Wielu pisarzy (jak np. Sławomir Mrożek) zaczynało swoją karierę właśnie tutaj; inni zatrzymywali się w radiu na dłużej pełniąc funkcje kierowników redakcji.

- Napisałem około 16 słuchowisk. W kilku z nich próbowałem napisać rzecz taką, która byłaby nie do pomyślenia poza radiem, która byłaby napisana w ten sposób, że tylko w radio mogłaby zostać wykonana jako utwór artystyczny - podkreślał Jerzy Krzysztoń.

Zapraszamy do wysłuchania obszernych fragmentów audycji, w której o związkach literatury i mikrofonu opowiadaliśmy głosami samych pisarzy: Zofii Nałkowskiej, Czesława Miłosza, Marii Kuncewiczowej, Zbigniewa Herberta, Włodzimierza Odojewskiego, Jerzego Krzysztonia, Janusza Krasińskiego, Władysława Terleckiego, Ireneusza Iredyńskiego, Wiesława Myśliwskiego i innych.


P1089049.jpg
Od radiowych początków po techniczne nowości. 95-lecie Polskiego Radia

Usłyszymy również Sławomira Mrożka, który zapowiada własne utwory. - Niektórzy zarzucają mi, że moje opowiadania są dziwne i niezrozumiałe. Ale proszę tylko usiąść i zastanowić się nad faktem, że przyszliśmy na ten świat i co na nim robimy…

***

Przygotowała: Kinga Michalska

Data emisji: 1.02.2020

Godzina emisji: 12.30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od radiowych początków po techniczne nowości. 95-lecie Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2020 02:00
1 lutego Polskie Radio świętowało 95-lecie swojego istnienia. W specjalnym wydaniu "Dwójki na miejscu" - w Studiu im. Władysława Szpilmana - spotkaliśmy się ze znakomitymi gośćmi. 
rozwiń zwiń