Dzień 7. "Leonora Armellini ma naturalny wdzięk i spontaniczność"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2021 21:57
- Cały czas szukamy i jesteśmy szczęśliwi, jeżeli uda nam się znaleźć choć okruchy tego, czego szukamy. A to jest nieuchwytne - mówiła o interpretacji Ballady f-moll op. 52 Leonory Armellini Róża Światczyńska. Pianistka wystąpiła w sesji wieczornej II etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
Leonora Armellini
Leonora ArmelliniFoto: PR2

Podczas sesja wieczornej drugiego dnia II etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego wystąpiło pięcioro pianistów: Lingfei (Stephan) Xie, Zi Xu, Piotr Alexewicz, Leonora Armellini.


Posłuchaj
17:02 Etap II sesja wieczorna Konkurs Chopinowski Dwójka 10 październik 2021 19_18_46.mp3.mp3 Róża Światczyńska, Marcin Majchrowski i Przemysław Psikuta podsumowują wieczorną sesję drugiego dnia II etapu przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego - cz. 1. (Dwójka)

34:45 Etap II sesja wieczorna Konkurs Chopinowski cz2. Dwójka 10 październik 2021 19_18_46.mp3.mp3 Róża Światczyńska, Marcin Majchrowski i Przemysław Psikuta podsumowują wieczorną sesję drugiego dnia II etapu przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego - cz. 2. (Dwójka)

04:58 John Rink Konkurs Chopinowski 10 październik 2021 19_18_46.mp3 Rozmowa z Johnem Rinkiem, jurorem XVIII Konkursu Chopinowskiego (Dwójka)

05:38 Witold Małcużyński 10 październik 2021 21_07_41.mp3 Archiwalne wspomnienia Witolda Małcużyńskiego o Konkursie Chopinowskim z roku 1937 (Dwójka)

    


[YouTube: NIFC]

W drugim etapie artyści prezentują przede wszystkim interpretacje tańców Chopina, co podnosi poziom trudności, nie tylko co do formy, ale przede wszystkim, co do treści. Tańce romantyczne są bowiem niezwykle bogate w afekty i kodyfikacje. - Dobrze jest, kiedy przynajmniej te podstawowe reguły stylu i konwencji walca czy poloneza, czy też formy stylizowane, którą jest Rondo à la mazur, są pianistom znajome - mówiła Róża Światczyńska. 

Jako pierwszy wystąpił Lingfei (Stephan) Xie, reprezentant Chin. - Miałam pewien niedosyt wgłębienia się w treść, harmonię w Barcarolli, Walcu i Balladzie, co częściowo mogło wynikać z nerwów - zaznaczyła komentatorka. - On ma specyficzny rodzaj techniki gry z wysokich przegubów - z kiści - i to, być może, wpłynęło na pewną powierzchowność jego gry w fakturze akordowej.

Za kulisami 2 dnia II etapu

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

Nastąpienie na estradzie pojawił się kolejny reprezentant Chin Zi Xu, którego występ w drugim etapie nieco zawiódł komentatorów. - Obserwuję w nim pewną kruchość i wrażliwość, które odczułam w sposobie, w jaki prowadził narrację w Nokturnie c-moll, bardzo spowolnionym - podkreśliła Róża Światczyńska. - Ale można było poznać zamiar, jaki towarzyszy temu zabiegowi.

Dobre wrażenie pozostawił występ Polaka Piotra Alexewicza, który zapowiadał, że powoli przygotowuje się do kolejnego etapu konkursowych zmagań. - Mądrze umie uzasadnić dobór repertuaru i ułożenia - mówił Marcin Majchrowski. - Najlepiej zapamiętałem Balladę f-moll op. 52.

- On świetnie odnajduje się w repertuarze wirtuozowskim - nie kryła Róża Światczyńska. - W walcach mnie zaskoczył bardzo. Nie spodziewałam się, że z taką świadomością będzie grał, a szczególnie ten późniejszy Walc As-dur op. 64 wydał mi się bardzo udany, rozgadany. 

Piotr Alexewicz po występie

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

Drugą część  wieczornej sesji rozpoczął występ Włoszki Leonory Armellini, pianistki, zdaniem Marcina Majchrowskiego, o wielu twarzach. - Była znowu inna, ciekawsza, zaskakująca niesamowicie, już od samego początku - zaznaczył. - Zaczarowała nas.

W programie zaproponowanym przez pianistkę znalazł się utwór nieopusowany w twórczości Fryderyka Chopina Sostenuto Es-dur (Walc Es-dur) [WN 53}. - Jaki niesamowity zamysł dramaturgiczny - przyznała Róża Światczyńska. - Włączenie tego Walca - drobiazgu przecież - było rodzajem preludium, wstępem do właściwego Walca As-dur.

- Ona także jest kompozytorką, to było słychać zarówno w doborze programu, jak i w sposobie jego realizacji, interpretacji - oceniła komentatorka.

Jako ostatni zaprezentował się jeden z najmłodszych pianistów, 17-letni JJ Jun Li Bui. - Wariacje B-dur op. 12 to był punkt trafiony w sedno, w dziesiątkę jego recitalu - zaznaczył Marcin Majchrowski. - Zupełnie nie na wyrost jego wieku, mógł sobie tutaj na wszystko pozwolić i było to bardzo przekonujące, bardzo pasujące.

Zobacz podsumowanie:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

***

Prowadzenie: Przemysław Psikuta, Róża Światczyńska i Marcin Majchrowski

Data emisji: 10.10.2021

Godzina emisji: 19.20 i 21.15

. .
Czytaj także

Dzień 3. "Leonora Armellini wróciła w wielkim stylu"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 16:39
- W jej przypadku to wejrzenie analityczne, czy coś się mniej czy bardziej udało, schodzi na drugi plan. Nie twierdzę, że to jest nieważne, jak starannie wykonuje się Chopinowski tekst, ale jest taki poziom wykonawstwa, artyzmu, który powoduje, że człowiek zaczyna "kupować" w całości tę kreację, tę propozycję artystyczną - mówił o wtorkowym (5.10) występie Włoszki Leonory Armellini w I etapie przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego Andrzej Sułek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień 5. "Ostatnia część I etapu była bardzo etiudowa"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 22:50
- Po raz kolejny zadajemy sobie pytanie, czy nie powinno być odrębnej, specjalnej nagrody za etiudy. Bo pewne etiudy, które brzmią podczas Konkursów Chopinowskich, nie przystają do kompletów nagrań studyjnych, są to zupełnie oddzielne kreacje - mówił Przemysław Psikuta, który podsumował ostatnią, wieczorną sesję przesłuchań I etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń