Bach na Boże Narodzenie. Collegium Vocale Gent i Philippe Herreweghe

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2021 17:00
W pierwszy dzień Bożego Narodzenia (25.12) zaprosiliśmy na koncert Collegium Vocale Gent, belgijskiego zespołu, którego założycielem jest maestro Philippe Herreweghe. Kantaty Bacha zabrzmiały w wykonaniu znakomitych solistów.
W Boże Narodzenie wysłuchamy belgijskiego zespołu Collegium Vocale Gent. Jego założycielem jest Philippe Herreweghe
W Boże Narodzenie wysłuchamy belgijskiego zespołu Collegium Vocale Gent. Jego założycielem jest Philippe HerrewegheFoto: Shutterstock/Zero05Ard

Program:

Johann Sebastian Bach Kantata Nun komm, der Heiden Heiland BWV 62, Kantata Gelobet seist du, Jesu Christ BWV 91, Kantata Darzu ist erschienen der Sohn Gottes BWV 40, Kantata Christen, ätzet diesen Tag BWV 63

Wyk. Collegium Vocale Gent, Dorothee Mields – sopran, Damien Guillon – kontratenor, Thomas Hobbs – tenor, Peter Kooij – bas, dyr. Philippe Herreweghe

Collegium Vocale Gent pod dyrekcją Philippe’a Herreweghego (Katowice, 18.12.2015, NOSPR)

***

Philippe Herreweghe jest wielkim mistrzem muzyki sakralnej, która stanowi większą część repertuaru, wykonywanego przez jego zespół Collegium Vocale. Jak jednak sam maestro mówił w Dwójce – nie trzeba być osobą religijną, aby zanurzać się w mistyczny świat dzieł sakralnych.

- Wydaje mi się, że każdy wrażliwy człowiek – a za takiego się uważam – jest w pewnym sensie religijny. Mam na myśli etymologiczne znaczenie tego słowa, czyli bycie połączonym z innymi ludźmi i ze wszechświatem. Nosimy to po prostu w sobie, a wyznanie nie jest kwestią najistotniejszą. Równocześnie zdecydowana większość muzyki, którą się zajmowałem w życiu, to muzyka sakralna - opowiadał dyrygent.

Czytaj też:

***

Tytuł audycji: Bach na Boże Narodzenie

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 25.12.2021

Godzina emisji: 15.00


 

Czytaj także

Marcin Masecki: barok to epoka, w której po raz pierwszy tak ważne stały się instrumenty

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 12:01
- Nasz pomysł jest częścią czegoś, co robimy już od jakiegoś czasu, to znaczy prezentowania muzyki klasycznej w kontekstach mniej oczywistych. Czy to w knajpie, właśnie tak jak to będzie w Barze Studio, czy to na otwartym powietrzu na placu Defilad, w miejscach, w których inaczej odbiera się muzykę klasyczną niż w świątyniach typu filharmonia lub teatr - mówił w "Poranku Dwójki" o cyklu koncertów "Barok, Barok, Barok" Marcin Masecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bach i krewniacy. Klucz do niemieckiego baroku

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2021 15:33
- Trzeba przypomnieć, że Bach bardzo szanował całą swoją rodzinę. Był bardzo świadomy tego, że należy do rodziny reprezentującej wielką wartość, która ma ważne miejsce w niemieckim życiu muzycznym - mówił w Programie 2 Polskiego Radia szef zespołu muzyki dawnej Concerto Italiano, który wystąpił podczas festiwalu Actus Humanus.
rozwiń zwiń