Odeszli w 2022 roku. Pożegnania z artystami

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2022 09:00
Przez siedem jesiennych dni na antenie Dwójki wspominać będziemy ludzi kultury, którzy odeszli w tym roku. W okolicach dni Wszystkich Świętych oraz Zaduszek przypomnimy aktorów, muzyków, pisarzy, dziennikarzy i historyków sztuki, którzy przez lata wzruszali nas, rozśmieszali, zadziwiali i skłaniali do refleksji.
W Dwójce przez cały tydzień wspominamy wybitnych ludzi kultury, którzy zmarli w ostatnim roku
W Dwójce przez cały tydzień wspominamy wybitnych ludzi kultury, którzy zmarli w ostatnim rokuFoto: Shutterstock/Zwiebackesser

Już w sobotę, 29 października (w godz. 15.00-17.00), wyemitowaliśmy audycję specjalną, podczas której wspominaliśmy czwórkę znakomitych aktorów, oklaskiwanych przez kilka pokoleń Polaków i przez lata tworzących historię rodzimego teatru, kina i telewizji. To Jerzy Trela, Barbara Krafftówna, Ignacy Gogolewski i Franciszek Pieczka. Audycję prowadzili Małgorzata Szymankiewicz i Jakub Kukla.

W niedzielę, 30 października, w audycji "Muzyka w kadrze" (w godz. 11.30-12.30) słuchaliśmy muzyki Monty'ego Normana (twórcy tematu muzycznego filmów o Bondzie), Joanny Bruzdowicz-Tittel (kompozytorki m.in. muzyki do filmów Agnes Vardy), Klausa Schulze (m.in. muzyka do filmu "Angst" i "Le Moulin de Daudet"), Andrzeja Korzyńskiego (od "Pavoncello" do "Kosmosu"), Vangelisa (m.in. "1492. Conquest of Paradise"), Stephena Sondheima ("Into the Woods") i Piotra Marczewskiego ("Blisko, coraz bliżej").

Tego samego dnia w paśmie "Dawno niedawno" (w godz. 17.00-19.00) bohaterem naszych wspomnień był śpiewak Robert Pożarski, znawca chorału gregoriańskiego.

Kolejne dni zadumy

Wspomnienia o zmarłych w ostatnim roku ludziach kultury pojawią się także w różnych pasmach emitowanych od poniedziałku do piątku (31.10-4.11).

W audycji "Głosy z przeszłości", emitowanej codziennie o godz. 12.45, bohaterami naszych wspomnień będą kolejno: krytyk muzyczny Olgierd Pisarenko, reżyser filmowy Sylwester Chęciński, dziennikarka, pisarka i działaczka opozycji niepodległościowej Maryna Miklaszewska, dziennikarz muzyczny Ludwik Erhardt oraz aktor i reżyser teatralny Tadeusz Bradecki.

Przez cały zaduszkowy tydzień pożegnania ludzi kultury będziemy również emitować w czasie zwykle zarezerwowanym na "Literacką sjestę", czyli po godz. 15.00. Bohaterami naszych wspomnień będą: saksofonista i kompozytor jazzowy Zbigniew Namysłowski, dziennikarka radiowej Dwójki Ewa Prządka, pisarz, poeta i tłumacz Jacek Trznadel, reżyserka teatralna Krystyna Meissner, historyczka sztuki i muzealniczka Zofia Gołubiew.

Pożegnania pojawią się także od poniedziałku do piątku o godz. 15.45, a bohaterami Dwójkowych wspomnień w kolejnych dniach będą: aktorki Janina Traczykówna i Antonina Girycz, pisarz, poeta i publicysta Tadeusz Borowski, aktorki Jolanta Lothe i Ilona Kuśmierska.

W paśmie "Słowem gramy" (godz. 15.50-16.00) pojawią się utwory w wykonaniu artystów, którzy odeszli w tym roku oraz w listopadzie i grudniu roku ubiegłego.

Wszystkich Świętych w Dwójce

We wtorek, 1 listopada, w dniu, w którym przypada dzień Wszystkich Świętych, naszą antenę wypełniły wspomnienia, rozmowy i utwory muzyczne skłaniające do rozmyślań nad przemijaniem i sensem życia i śmierci.

W "Poranku Dwójki" (w godz. 7.00-10.00) ponownie przypomnieliśmy gigantów polskich scen i ekranów - Barbarę Krafftównę, Jerzego Trelę, Ignacego Gogolewskiego i Franciszka Pieczkę.


Posłuchaj
03:25 Pożegnania Gogolewski 1 listopad 2022 07_18_06.mp3 Wspomnienie Ignacego Gogolewskiego (Poranek Dwójki)

04:43 Pożegnania Krafftówna 1 listopad 2022 07_41_21.mp3 Wspomnienie Barbary Krafftówny (Poranek Dwójki)

03:40 Pożegnania Pieczka 1 listopad 2022 09_15_24.mp3 Wspomnienie Franciszka Pieczki (Poranek Dwójki)

04:16 Poranek Dwójka Trela 1 listopad 2022 09_29_12.mp3 Wspomnienie Jerzego Treli (Poranek Dwójki)

    

Przypomnieliśmy także postać zmarłego w tym roku reżysera, scenografa, aktora i tłumacza na włoski utworów Witkacego, Mrożka, Krasińskiego - Giovanniego Pampiglione.


Posłuchaj
03:29 Poranek Dwójki Pampiglione 1 listopad 2022 07_18_02.mp3 Wspomnienie Giovanniego Pampiglione (Poranek Dwójki)

 

W paśmie, w którym zwykle emitujemy audycję "Wybieram Dwójkę" (w godz. 16.00-18.00) zaprosiliśmy Państwa na specjalną audycję muzyczną, w której wspominaliśmy pisarkę i scenarzystkę, byłą więźniarkę obozu koncentracyjnego Auschwitz Zofię Posmysz, poetkę, prozaiczkę i krytyczkę literacką Bogusławę Latawiec oraz poetę, eseistę, dramaturga i krytyka literackiego Jarosława Marka Rymkiewicza.

O godz. 18.55, na koniec audycji "Teraz jazz", przywołaliśmy postać aktorka i lektora Miłogosta Reczka.

Po godz. 19.00 autor audycji "Wolne słowo - wolna Europa" Andrzej Mietkowski przygotował wspomnienie o prezesie Fundacji Kultury Paryskiej (2013-2019) i członku kapituły Nagrody "Rzeczpospolitej" im. Jerzego Giedroycia - Wojciechu Sikorze.

Wieczorem, o godz. 21.30 zaprosiliśmy Państwa natomiast na audycję Małgorzaty Szymankiewicz poświęconą Krystynie Melion, znakomitej reportażystce, legendzie polskiej szkoły reportażu radiowego.

We wtorek, 2 listopada, w "Poranku Dwójki" pożegnaliśmy z kolei Stefana Gierowskiego - malarza i rysownika, przedstawiciela współczesnej awangardy malarskiej, określanego mianem klasyka polskiej nowoczesności.

Posłuchaj
10:31 Dwojka Poranek Dwojki Gierowski 2022_11_02-09-15-42.mp3 Pożegnanie Stefana Gierowskiego (Poranek Dwójki)

 

Pożegnania pojawiły się również dwukrotnie w paśmie "Kanon Dwójki" (w godz. 10.00-13.00). 1 listopada wspominaliśmy tłumaczkę literatury anglojęzycznej Barbarę Kopeć-Umiastowską, a 2 listopada - historyka sztuki Andrzeja Wata.

mg/kor

Zobacz więcej na temat: Zaduszki Wszystkich Świętych