REKLAMA

Ochman: Jochum był serdeczny jak nie Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 18:00
- Jak nagrywałem z nim Catulli Carmina, to w pewnym momencie objął mnie i szepnął do ucha: "więcej seksu", bo to były miłosne pieśni. Gdy zacząłem coś z tym robić, to on się uśmiechał zza pulpitu - Wiesław Ochman tym razem wspominał w Dwójce współpracę z wybitnym niemieckim dyrygentem Eugenem Jochumem.
Audio
  • Wiesław Ochman wspomina współpracę Eugenem Jochumem (Mistrzowie dźwięku/Dwójka)
Eugen Jochum
Eugen JochumFoto: PAP

Wiesław Ochman opowiadał między innymi o nagrywaniu kantaty "Carmina Burana" Carla Orffa. - Eugen Jochum nie mówił nam, jak on sobie wyobraża ten utwór, tylko podkreślał, że on wie, jak o tym utworze myślał sam Orff, i że do takiej realizacji będziemy dążyć. Na tym polegała jego wielkość - wspominał.

Polski tenor wziął również udział w kanonicznym już dziś nagraniu I mszy d-moll Antona Brucknera pod batutą Jochuma. Wiesław Ochman opowiadał, że nagranie przebiegło bardzo szybko i jedyny problem Eugen Jochum miał z klarnecistą.

Bohater audycji "Mistrzowie dźwięku" porównywał dzieła Orffa i Brucknera i zdradzał, w jakich okolicznościach lubi ich słuchać.

***

Tytuł audycji: Mistrzowie dźwięku 

Prowadzi: Przemysław Psikuta

Gość: Wiesław Ochman (tenor)

Data emisji: 11.03.2017

Godzina emisji: 15.30

bch/mc


Czytaj także

Ochman: gdy jest mi smutno, słucham Benny'ego Goodmana

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 15:00
- W słoneczne dni sięgam po muzykę poważną, np. sonaty - mówił o swoich muzycznych zainteresowaniach słynny tenor.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiesław Ochman i jego muzyczni idole

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2017 17:00
- Moją pierwszą inspiracją był Mario del Monaco – włoski tenor, którego poznałem w Berlinie. Mieszkaliśmy w tym samym hotel Unter Den Linden – powiedział w Dwójce słynny polski śpiewak, który 6 lutego skończył 80 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najlepsze basowe głosy wg Wiesława Ochmana

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 17:00
- Śpiewałem z całą czołówką basów światowych i muszę powiedzieć, że Bernard Ładysz był jednak bezkonkurencyjny. Szkoda tylko, że świat się o tym nie dowiedział, bo Benio nie miał parcia na karierę - mówił w Dwójce wybitny śpiewak operowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiesław Ochman o legendarnej sesji w Hamburgu

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2017 16:00
W audycję "Mistrzowie dźwięku" spotkaliśmy się ze słynnym śpiewakiem operowym, który 6 lutego skończył 80 lat, by posłuchać jego opowieści o tym, co zdarzyło się w 1970 r.
rozwiń zwiń