Marcin Masecki i wszystkie Nokturny Chopina na żywo

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2017 18:16
Świętowanie 80. urodzin Dwójki zakończymy premierą fonograficzną i koncertową nowej płyty Marcina Maseckiego z kompletem Chopinowskich Nokturnów.
Marcin Masecki
Marcin MaseckiFoto: TVP/PAP/Jan Bogacz
1200x660-80-DWOJKA.jpg
80-lecie Dwójki. Koncerty urodzinowe

Marcin Masecki wypytywał ostatnio o stare fortepiany i pianina dostępne w naszych studiach nagraniowych. Uspokoiliśmy go: jest ich sporo i to w różnym stanie. Odetchnął z ulgą. Od ubiegłego lata Masecki nagrywał dla nas komplet Nokturnów Fryderyka Chopina - gdzieś w wolnych chwilach pomiędzy transkrypcjami symfonii Beethovena, "przepisywaniem" Góreckiego, ragtime'ami Scotta Joplina.

Przy wszystkich swych szalonych pomysłach Masecki, co jakiś czas, otwiera po prostu nuty i gra: Bacha, Scarlattiego, Beethovena, ostatnio właśnie Chopina. Choć to propozycja ewentualnego występu na Konkursie Chopinowskim spowodowało, że w swoim czasie zerwał z klasyką. Na szczęście już się z nią przeprosił. Poważkę gra na poważnie: "Sztukę fugi" (tylko zarejestrował ją na dyktafon), ostatnie Sonaty Beethovena (tyle że w tłumiących uszy słuchawkach), Tria Beethovena. Teraz Nokturny Chopina. Posłuchamy ich po raz pierwszy w komplecie, w jego wykonaniu, w finale urodzin Dwójki i Fryderyka. Absolutna premiera płytowa i koncertowa. Zgasimy światła, zostawimy jedną czerwoną lampkę, rozłożymy na estradzie pufy...

Koncert promuje wydawnictwo płytowe wspólnej produkcji Programu 2 Polskiego Radia, NiNA i Lado ABC.

Program:

Marcin Masecki – recital chopinowski na pianinie. Komplet nokturnów Fryderyka Chopina

***

Na transmisję ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w "Filharmonii Dwójki" w środę (1.03) w godz. 22.00-00.00 zaprasza Przemysław Psikuta.

mc/mz


Czytaj także

Czy ideał sięgnął bruku? Słuchowisko z muzyką Marcina Maseckiego

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2014 19:00
-To spojrzenie na mit Chopina z poziomu ulicy i w krzywym zwierciadle - mówił w Dwójce Michał Mendyk, inicjator słuchowiska "Fortepian Chopina".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marcin Masecki: barok to dowolność

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2015 10:55
- Wykonawstwo historyczne stało się w pewnym sensie muzyką współczesną - mówił znany pianista, zapraszając na 3x3 Festival, stanowiący najlepsze potwierdzenie jego tezy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

80 lat Dwójki. Konkurs na urodzinowy dżingiel zakończony

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 19:35
Gorąco dziękujemy za wielkie zainteresowanie konkursem na nowe sygnały dźwiękowe Dwójki. Rozstrzygnięcie - już wkrótce!
rozwiń zwiń
Czytaj także

80-lecie Dwójki. Koncerty urodzinowe

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2017 11:52
1 marca, w dniu swoich 80. urodzin, Program 2 Polskiego Radia organizuje specjalne koncerty! Zapraszamy do uczestnictwa - wstęp wolny lub bilety za symboliczną złotówkę!
rozwiń zwiń