Warszawa II po wybuchu wojny

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2017 16:30
Przed jej mikrofonami przemawiał codziennie prezydent Stefan Starzyński, swoje mowy miał tu również szef propagandy dowództwa obrony stolicy Wacław Lipiński. Stacja Warszawa II odgrywała ważną rolę dla podniesienia morale mieszkańców.
Audio
  • Archiwalna audycja na temat historii Warszawy II w okresie wojny (Audycja okolicznościowa/Dwójka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Archiwum PR

Radiostacja w okresie wojennym zyskała na popularności dzięki sile ducha i determinacji dziennikarzy. Pomimo decyzji o zamknięciu rozgłośni 6 września, już następnego dnia wznowiono audycje. Wszystko za sprawą dyrektora muzycznego Edmunda Rudnickiego, który wbrew decyzji szefostwa, koordynował pracami redakcji do końca oblężenia stolicy.

- Już następnego dnia, czyli 7 września, dyrektor Rudnicki wrócił do budynku stacji na Zielnej 25 wraz z grupką kilku osób. Po paru dniach przyszli również koledzy z innych rozgłośni. Rudnicki każdemu dawał jakąś funkcję, każdego przygarniał. Pod koniec oblężenia został mianowany przez Stefana Starzyńskiego dyrektorem naczelnym Polskiego Radia – wspominał Józef Małgorzewski, ówczesny spiker radiostacji, która w okresie wojennym przekazywała wiadomości ze świata, ogłaszała alarmy lotnicze oraz informacje o tym, co dzieje się w stolicy.

W nagraniu audycji posłuchamy również wspomnień ówczesnych dziennikarzy i inżynierów Polskiego Radia, którzy zaangażowali się we wznowienie prac rozgłośni podczas oblężenia stolicy.

***

Audycja okolicznościowa

Przygotowała: Ewa Prządka

Termin audycji: 02.2012

mz/mc

Czytaj także

Stereo na radio i telewizor. Techniczne dzieje Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2017 16:00
– 7 lipca 1961 r. odbyła się pierwsza emisja programu stereofonicznego. Jeden kanał dźwiękowy przekazywany był przez Program 2, drugi zaś przez nadajnik telewizyjny – mówili pracownicy Polskiego Radia, opowiadając o zmianach technicznych w nadawaniu Dwójki.
rozwiń zwiń