Syki, mruki, sapania. Słuchowiska Zbigniewa Kopalki

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2017 14:00
W audycji "Antykwariat" przybliżymy postać radiowca, który dzięki swej wyobraźni i odwadze, by iść pod prąd w realizacji słuchowisk, znalazł się w panteonie wybitnych postaci polskiej radiofonii.
Zbigniewa Kopalko
Zbigniewa Kopalko Foto: Mirosław Stankiewicz, Archiwum Polskiego Radia

Zbigniew Kopalko to wybitny reżyser radiowy, autor wielu adaptacji literackich klasyki  polskiej i światowej, propagator mało znanej polskiej literatury z nurtu rybałtowskiego, która była jego pasją.

Stworzył swój specyficzny styl – żartobliwie przez kolegów reżyserów określany jako "kopalkizm". Sięgając po latach do archiwum  radiowego, łatwo rozpoznać jego realizacje. Wyróżnia je bogata warstwa dźwiękowa, którą tworzą... nie gotowe efekty, ale aktorzy: mrucząc, sycząc, sapiąc, nucąc, powtarzając rozbite na sylaby różne kwestie. Nieodzownym elementem słuchowisk w jego reżyserii była muzyka – najczęściej nie współgrająca z treścią, ale skontrastowana.


Zbigniew Kopalko Zbigniew Kopalko

Zbigniew Kopalko kochał aktorów. Dzięki niemu mamy utrwalone na taśmie wielkie kreacje legendarnych już dziś twórców – był bowiem autorem cyklicznych audycji: "Scena Polska" i "Mistrzowie Sceny Polskiej". Interesował się także wszelkimi nowościami w repertuarze teatralnym i choć w części chciał podzielić się swoją wiedzą ze słuchaczami, prowadząc "Małą Encyklopedię Wielkiego Dramatu.

Dużo słuchowisk z wielkiego repertuaru teatralnego zrealizował dla Programu 2 Polskiego Radia. Bakcyl teatralny dopadł go już w dzieciństwie, wywodził się bowiem z rodziny o tradycjach aktorskich. Swoją przygodę z radiem rozpoczął jako student Uniwersytetu Wileńskiego w roku 1931.

***

Na audycję "Antykwariat" zapraszamy w sobotę (1.04) w godz. 15.00-15.30. Program poprowadzi Tomasz Mościcki.

bch/mc

Zobacz więcej na temat: słuchowisko
Czytaj także

Jeremi Przybora w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2012 03:55
Znakomity poeta pracował w radiu - przed wojną - jako spiker. Po wojnie pisał teksty do stworzonego przez siebie Radiowego Teatrzyku "Eterek".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielki inscenizator Aleksander Bardini

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2012 17:55
- Jestem z muzyką na "ty" - mówił na antenie Polskiego Radia Aleksander Bardini, laureat Wielkiego Splendora za całokształt twórczości.
rozwiń zwiń