"Billy Budd" Brittena w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2019 10:04
W audycji przedstawiliśmy relację z prób do spektaklu reżyserowanym przez Annilese Miskimmon, jedną z najlepiej ocenianych przez krytykę reżyserek operowych w Europie.
Audio
  • "Billy Budd" Brittena w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej (Przed premierą/Dwójka)
Plakat promujący spektakl
Plakat promujący spektaklFoto: mat. promocyjne

Zanim Edward Benjamin Britten skomponował w 1951 operę Billy Budd, zaprzyjaźnił się z W.H. Audenem. Stworzył z nim wiele piosenek, zaczerpnął od niego dużo inspiracji estetycznych i politycznych. Zanim Annilese Miskimmon została uznaną na świecie reżyserką, wciągnięta przez swojego ojca do chóru Northern Ireland Opera, uczyła się od dziecka czytać ze śpiewanych w różnych konwencjach historii uniwersalne prawdy o człowieku. Niepokorna i poszukująca kanonu klasycznych librett szybko porzuciła dla dzieł wykluczonych lub pomijanych. Po wystawieniach L’amico Fritz Mascagniego w Opera Holland Park czy Dziennika Anne Frank Grigorija Frida w Opera Theatre Company’s stała się znaną reżyserką od nieznanych oper.

Co skłoniło tę przenikliwą, okrzykniętą feministką opery, artystkę do sięgnięcia po historię o starym kapitanie, który dręczony poczuciem winy dokonuje rozrachunku ze śmiercią kompana i własnym życiem? Jedno jest pewne, rozchwytywana przez sceny operowe Europy reżyserka, która lubi zdzierać kostiumy, zrzucać maski, łamać stereotypy i tym razem nikogo nie oszczędzi. Porwie widzów w nieznane światy, tworząc pomost między tym, co uniwersalne i tym, co boleśnie nam bliskie.

"Billy Budd" Brittena. Opera niczym film >>>

12 kwietnia na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej zobaczymy wielką łódź podwodną, na pokładzie której rozegrają się losy mężczyzn w sytuacji skrajnej, wobec zagrożenia, które zmusi ich do podejmowania najtrudniejszych decyzji i działań.

Opera w dwóch aktach z prologiem i epilogiem
Libretto: E. M. Forster i Eric Crozier wg opowiadania Hermana Melville’a
Prapremiera: 1.12.1951, Londyn
Premiera tej inscenizacji: 18.01.2019, Oslo
Koprodukcja: Den Norske Opera & Ballett, Oslo
Oryginalna angielska wersja językowa z polskimi napisami.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku (cykl "Przed premierą") 

Przygotowała: Monika Zając

Data emisji: 11.04.2019

Godzina emisji: 22.00

mko/mat. prasowe


Czytaj także

Anna Hop: wyzwaniem było zestawienie Moniuszki z Fredrą

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 14:00
- Musiałam znaleźć sposób, jak połączyć dramaturgicznie "Męża i żonę" Fredry i muzycznie "Na kwaterze" Moniuszki – tłumaczyła Anna Hop, choreografka i reżyserka jednego z dwóch baletów, które złożą się na "Fredrianę", nowy spektakl Teatru Wielkiego-Opery Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Radiowy Kurier Fryderyka" w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 23:55
Kolejne z cyklu, spotkanie edukacyjne dla dzieci, zorganizowane przez Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin i Teatr Wielki – Operę Narodową w Warszawie pt. "Radiowy Kurier Fryderyka, czyli muzyczne układanki dla smyka". Początek wydarzenia, o wyjątkowo muzycznym charakterze, już 13 kwietnia, w samo południe.
rozwiń zwiń