X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Płock. Miasto, gdzie historia przemawia donośnym głosem

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 17:00
To była średniowieczna stolica Polski, w której działa dziś – nieprzerwanie od XII wieku – najstarsza szkoła w naszym kraju. Płock, bo o nim mowa, to również rodzinne miasto lidera znakomitej grupy Lao Che oraz twórcy słynnego znaku Solidarności. Jedno z najstarszych polskich miast znalazło się na trasie naszych dziennikarzy w plenerowej audycji "Dwójka na miejscu".
Audio
  • "Dwójka na miejscu" w Płocku (Dwójka na miejscu)
Dwójka na miejscu w Płocku
"Dwójka na miejscu" w PłockuFoto: PR2/Paweł Siwek

Płock jest jednym z najstarszych miast Polski, bo powstał jeszcze wcześniej niż Kraków. Akt lokacyjny Płocka pochodzi z 1237 roku, a więc uzyskał prawa miejskie 20 lat przed stolicą małopolski. Do tego miasta przybył w XI wieku książę Władysław Herman i wkrótce objął władzę po królu Władysławie Śmiałym. Tę władzę utrzymał później jego syn - Bolesław Krzywousty, którego nadwornym kronikarzem był, znany wszystkim, Gall Anonim, wspominający wielokrotnie o Płocku jako siedzibie monarchy.

- Z okresu, gdy Płock był stolicą Polski, zachował się fragment auli pałacowej romańskiego palatium Hermana. Proszę uwierzyć, że gdy dotyka się tych surowych, ciosanych głazów granitowych, czuć dotyk historii - mówił Dawid Borowski, miejski przewodnik. - Bo historia przemawia w Płocku wyjątkowo donośnym głosem i miasto ma zabytki pierwszej klasy: zespół historycznych budowli na Wzgórzu Tumskim, wpisany na listę pomników historii, a także Bazylika Katedralna - największa nekropolia Piastów mazowieckich, bowiem pod jej północną wieżą, w marmurowym sarkofagu, spoczywają książęta Władysław Herman i Bolesław Krzywousty. 

Gośćmi Mileny Gąsienicy i Pawła Siwka w Muzeum Mazowieckim byli również m.in.: Agnieszka Kaniewska-Płocieniak z Działu Upowszechniania i Promocji tej placówki, która opowiadała o największych w Polsce zbiorach secesji i art deco; Aleksandra Woźniak-Adamska, historyk sztuki z Działu Sztuki Muzeum Mazowieckiego, zapowiadająca sesję naukową poświęconą art deco; a wreszcie Mariusz Wojtalewicz – kierownik Muzeum Żydów Mazowieckich – przedstawił niezwykłą historię placówki i jego zbiorów.


Paweł Siwek i Milena Gąsienica Paweł Siwek i Milena Gąsienica

Nie zabrakło oczywiście tematów związanych z chlubą miasta, czyli z tzw. Małachowianką – Liceum Ogólnokształcącym im. marszałka Stanisława Małachowskiego – najstarszą w Polsce szkołą działającą nieprzerwanie w tym samym miejscu, a założoną w 1180 roku. Z kolei o Towarzystwie Naukowym Płockim – najstarszym regionalnym towarzystwie naukowym w Polsce (działa od 1820 roku) opowiedział prof. Zbigniew Paweł Kruszewski. Do rozmowy nasi dziennikarze zaprosili też ludzi kultury, która w Płocku rozwija się bardzo prężnie: działa tam m.in. Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego z 1812 roku, Płocka Orkiestra Symfoniczna im. Witolda Lutosławskiego, chór mieszany Pueri et Puellae Cantores Plocenses prowadzony (od 1998 r.) przez Annę i Wiktora Bramskich z Rygi, a wreszcie Harcerski Zespół Pieśni i Tańca "Dzieci Płocka".

W mieście pochówku dwóch książąt piastowskich – Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego – urodzili się również tacy znani ludzie, jak m.in. aktor Ireneusz Czop, Hubert Dobaczewski z zespołu Lao Che czy Jerzy Janiszewski – grafik, autor znaku graficznego "Solidarności". Oni również byli bohaterami "Dwójki na miejscu".

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu 

Prowadzenie: Milena Gąsienica i Paweł Siwek

Data emisji: 19.10.2019

Godzina emisji: 15.00

am

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dokąd idą dzieła sztuki "po śmierci"?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 09:00
Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Elka Krajewska, szefowa nowojorskiego Salvage Art Institute, czyli Instytutu Sztuki Ocalonej.
rozwiń zwiń