Dwójka na zamku w Kórniku. Co kryją jego komnaty?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 17:33
Ponoć straszy tam Biała Dama. Na szczęście z portretu schodzi tuż przed północą. My będziemy tam znacznie wcześniej, by porozmawiać o historii zamku, znajdującym się w nim niesamowitym księgozbiorze oraz roślinach otaczających zabytek.
Zamek Kórnicki, w stylu neogotyku angielskiego
Zamek Kórnicki, w stylu neogotyku angielskiegoFoto: PAP/Jan Morek

Początki zamku w Kórniku sięgają XIII wieku, jego obecny kształt zawdzięczamy Tytusowi Działyńskiemu, a fakt, że zamek należy do narodu polskiego – Władysławowi Zamoyskiemu. Historia zamku, związana z nim legenda o Białej Damie, niezwykle cenne zbiory muzealne i biblioteczne (księgozbiór liczący dziś 350 tys woluminów powstaje od 1826 roku), a także 36-hektarowy park - słynne Kórnickie Arboretum z ponad 3 tysiącami gatunków roślin - to główne zagadnienia, którymi zajmiemy się w najbliższej audycji "Dwójka na miejscu".

Naszymi gośćmi będą historycy, pracownicy zamku i ludzie kultury, m.in. prof. Hanna Kóčka-Krenz, Barbara Wysocka, Kazimierz Krawiarz czy śpiewaczka Edyta Krzemień, której koncert w Kórniku rozpocznie się bezpośrednio po naszej audycji.

***

Na audycję "Dwójka na miejscu" zapraszamy w sobotę (7.12) w godz. 15.00-17.00. Program poprowadzą Milena Gąsienica i Michał Nowak.

bch/jp

Zobacz więcej na temat: wielkopolskie
Czytaj także

Dwójka na Miodowej, czyli w artystycznej enklawie Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2019 17:00
- To miejsce o wyjątkowej atmosferze. Sama architektura całego placu otoczonego budynkami dydaktycznymi, szkołami muzycznymi, Akademią Teatralną tworzy ciekawą przestrzeń dla działalności młodych artystów - mówił w Dwójce wiolonczelista Marcin Zdunik, absolwent ZPSM Nr 1 w Warszawie, znaną powszechnie jako "Miodowa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Płock. Miasto, gdzie historia przemawia donośnym głosem

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 17:00
To była średniowieczna stolica Polski, w której działa dziś – nieprzerwanie od XII wieku – najstarsza szkoła w naszym kraju. Płock, bo o nim mowa, to również rodzinne miasto lidera znakomitej grupy Lao Che oraz twórcy słynnego znaku Solidarności. Jedno z najstarszych polskich miast znalazło się na trasie naszych dziennikarzy w plenerowej audycji "Dwójka na miejscu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Działdowo. Miasto pogranicza i poezji

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 13:20
- Przyjeżdżają do nas różne ważne osobistości i mówią, że takiej publiczności, tylu poetów zebranych w jednym miejscu jeszcze nie widzieli - podkreślała w "Dwójce na miejscu" Jadwiga Smółka ze Stowarzyszenia Działdowska Kuźnia Słowa.
rozwiń zwiń